Migren ve şiddetli baş ağrıları hariç geçici bir baş ağrınız mevcut ise bunu ramazan ayında hiç ilaç kullanmadan geçirebilmek artık mümkün. Örnek verecek olursak normalde ilaç alan bir baş ağrısı hastası ramazanda bu ilaçları alamıyorsa yapması gereken tek şey bu ilaç alımlarını düzenli olarak iftar ve sahur saatlerine göre ayarlamak.

Uyku düzeni bozulsa bile yeterli saat uyuyabilecek, ilaçlarını düzenli ve oruca uygun bir şekilde kullanabilecek olan kişiler oruçlarını rahatlıkla tutabilir fakat Ramazan boyunca hafif ve orta şiddette baş ağrısı yaşayabililirler. Eğer ağrınız o kadar ağır değilse ve hafif baş ağrılarınızdan muzdaripseniz bu egzersizleri uygulamanız gerekiyor.

KAS GEVŞETME HAREKETLERİ YAPIN

Ağrıyı azaltma üzerine yapılan egzersizler ağrı kontrolünde çok yararlı olur. Nefes alırken de sağlıklı bir biçimde yapmamız fazlasıyla önemlidir. Ağrıyı kendi kendinize kontrol etmeye çalışırken bir yandan da vücudun iyi oksijen almasını sağlayarak, dokulara daha fazla oksijen gönderirsiniz. Kişinin kendi kendine kaslarını gevşettiği egzersizler de çok yararlıdır. Bu egzersizler içsel huzurunuzu sağlayarak sizi daha zinde ve sağlıklı tutmaya yetecektir.