Oruç Tutmanın Beyin Sağlığına Öyle Bir Etkisi Var ki!

Oruç tutmanın beynimize ne gibi faydaları var? Oruç tutmak bedenimizde ve beynimizde detoks etkisi mi yaratır? Orucun onca faydasının yanında ruh sağlığına da iyi gelen bir şifa kaynağı olduğunu biliyor muydunuz? İşte orucun bedenimize olan faydaları.

Oruç Tutmanın Beyin Sağlığına Öyle Bir Etkisi Var ki!

Uzun saatlerce tutulan oruç, çoğu zaman bünyenin zayıf düşmesine ve enerji dşüklüğüne neden oluyor. Bu durum yadsınamaz bir gerçek.Ancak diğer yandan da oruç tutmak vücut sağlığı ve beyin sağlığı için tam bir detoks etkisi oluşturur. Uzmanlar oruç tutmanın bedenimiz ve ruhumuz için oldukça yararlı olduğunu söylüyor.

BEYNİMİZE OLAN FAYDALARI ŞAŞIRTIYOR   

Ramazan ayı süresince, beynimiz diğer organlarımızdan ayrı olarak tam kapasiteyle çalışır. Bunun sebebi, vücudumuzdaki organların bu ayda beyne daha az uyarı göndermesidir. Vücuda giren gıdaların azalması ve vücudun uzun bir zaman boyunca aynı saatlerde yemek yemeye alışmış olması, beyni rahatlatmaktadır. Oruç tutmanın beyne olan yararı, bilimsel araştırmalar sonucu ortaya konmuştur. Kişinin, oruçlu olduğu zamanlarda beyninde, nörotrafik faktör denilen protein üretimi yükselmektedir. Beyin türevli nörotrafik etken, salgı proteini olup beyinde ve kan dolaşımında bulunmaktadır.

HAFIZA E BELLEĞİ GÜÇLENDİRİYOR  

Oruçlu olduğumuzda bedenimiz gereksiz metabolik aktivitelerle uğraşmayacağı için algılama ve öğrenme aktiviteleri çok artar. Hafıza ve belleğimiz bu dönemde daha fazla kayıtlama yapar.

 

Son Dakika Sağlık Haberleri için sayfayı aşağı kaydırın.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR