Orta Kulak İltihabı Nedir? Orta Kulak İltihabı Belirtileri Nelerdir?

Orta kulak iltihabı sıklıkla yaşanan ve özellikle çocuklarda görülen bir kulak rahatsızlığıdır. Dikkat edilmesi ve doktora mutlaka başvurulması gerekmektedir.

Orta Kulak İltihabı Nedir? Orta Kulak İltihabı Belirtileri Nelerdir?

Orta Kulak İltihabı Nedir? Orta Kulak İltihabı Belirtileri Nelerdir?

Sigaranın çocuklar üzerindeki bir etkisi de olan orta kulak iltihabı oldukça ağrılı bir süreçtir. Peki, belirtileri nelerdir?

ORTA KULAK İLTİHABI NEDİR?

Orta kulak östaki borusu ile yutağa bağlanan bir açıklıktır. Yutakta, burunda ya da solunum yollarında oluşan enfeksiyonun yayılarak orta kulak boşluğuna gelmesi ile orta kulak iltihabı meydana gelmesi. Kulakta yer alan ve dengeyi sağlayan sıvının da bu durmadan etkilenmesi ve içindeki bakteri üremesi, iltihabın şiddetini daha da çoğaltır. Çoğu vakit geniz eti problemlerinin tetiklediği orta kulak iltihabı, üst solunum yolu enfeksiyonlarından da geliyor olabiir.

ORTA KULAK İLTİHABININ BELİRTİLERİ

Orta kulak iltihabını belirtileri arasında Kulak ağrısı, Bebekte huysuzluk, Bebekte nedensiz ağlama, Uyku sorunları, Yorgunluk, Duyma problemi yaşama, Denge sorunları, Kulakta kötü kokulu akıntı, Yüksek ateş, İştahsızlık, Kulak çınlaması, Kulakta kaşıntı yer alır.

Son Dakika Sağlık Haberleri için sayfayı aşağı kaydırın.

Yorum Yaz

Diğer Sağlık Haberleri