Organik gıda biçimi içeriğinde herhangi bir kimyasal bulundurmayan ve endüstriyelleşen dünyadan etkilenmeyen bir tarım biçimi olmakla birlikte bu tarımın getirileri de büyük önem taşımaktadır. Özellikle bu tarım biçimini uygulayanlar prosedürlere uygun bir şekilde yol alması gerekmektedir. Organik tarım ticareti yapabilmek için özellikle kurallara ve son çıkan yasalara uygun bir şekilde bu işi ilerletmek önemlidir.

Organik gıda tarımı T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından kontrol edilmektedir. Bu tarım çeşidi insanlar üzerinde farklı risk grupları oluşturabildiğinden çok iyi denetlenmesi önemlidir. Bu nedenle bu tür tarım ticaretiyle uğraşacak olanların gerçekten idealist ve bu işe gerçekten zamanını harcayacak ve efor sarf edecek tarımcıların ilerletmesi lazımdır.

Özellikle organik yumurta üretmek isteyenler tavuk yemleri içerisine kimyasal bazı maddeler koymaktan kaçınmalıdır. Özellikle yumurtanın içerisine katılan katkı maddelerinden ötürü içeriğindeki sarı rengi daha canlı olmaktadır. Bu durumun temel sebebi ise köy yumurtasının sarısının daha canlı ve daha sarı olması gerekçesinden dolayı bu tür zararlı maddeler yumurtalara enjekte edilmektedir.