Omurga Sağlığının Bozulmasına Neden Oluyor

Teknoloji hayatımıza kolaylık getirirken aslında çok önemli olan bir şeydi bizden aldı: sağlığımızı! Telefon, tablet, bilgisayar ve televizyon gibi cihazlar hareketsiz yaşamın yaygınlaşmasına neden olurken erken yaşta boyunda düzleşme, kambur duruş, omurga ağrısı, belde fıtık ve kireçlenmeyi getirdi.

Omurga Sağlığının Bozulmasına Neden Oluyor

Omurga Sağlığının Bozulmasına Neden Oluyor

Ortopedist Prof. Dr. İbrahim Akel, hareketsiz yaşam tarzının bedelini vücudumuzun ödediğini söyledi. 14-15 yaşlarında bile bel fıtığı, kalıcı kamburluk gibi vakaların arttığını vurgulayan Prof. Dr. Akel, ‘Bilgisayar, cep telefonu tablet yaşamımızın her yerinde, her anında ayrılmaz parçamız haline geldi. Bu da bizi daha hareketsiz yaparken, hareketsizliğin faturası da duruş bozukluğu, boyunda, belde düzleşme, kambur duruş, omurga ağrısı, belde fıtık, kireçlenme gibi sağlık sorunları oldu’.

Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Prof. Dr. Akel, çağın önemli sorunlarından biri haline gelen teknoloji bağımlılığının vücutta neden olduğu deformasyona dikkat çekti. Başta çocuk ve gençler olmak üzere toplumun büyük bir kısmının cep telefonuna bağımlı olduğunu, elden düşmeyen telefon ve tabletleri kullanırken veya bilgisayar karşısındayken farkına varmadan duruş bozukluğu geliştiğini aktardı. Bu duruş bozukluklarının, hareketsiz yaşamın, spor yapmamanın ileri yaşlarda görülen birçok ortopedik sorunun erken yaşlarda görülmesine neden olduğunu aktaran Prof. Dr. Akel önemli uyarılarda bulundu.

TEKNOLOJİ BAĞIMLILIĞI OMURGAYI BOZUYOR

Online olarak telafi eğitimlerine başlayan milyonlarca öğrenci her gün bilgisayar başında saatlerini geçirdiğini dile getiren Prof. Dr. Akel konuşmasına şöyle devam etti:

‘Çalışma ortamlarında, günlük yaşamda daha fazla masada, bilgisayar başındayız, herkesin elinde cep telefonu var. Bu insanın duruş alışkanlığını bozmaya başladı. Pandemi sürecinde sağlıklı kalabilmek için evimizde kaldık, kalmaya da devam edelim. Evde kaldık diye hareketsiz olmak zorunda değiliz. Ama bu süreçte bilgisayarla, tabletle, cep telefonuyla ya da televizyonla olan ilgimiz arttı ve daha fazla bunlarla vakit geçirmeye başladığımız için bu problemleri daha sık görmeye başladık. Normalde sağlıklı bir birey standart dik duruşunda vücut ağırlığının büyük bir kısmını orta hat içeresinde bacakları yoluyla yere iletir. Bu orta hat görüntüsünden bir sapma meydana geldiğinde omurgaya binen yük artıyor. Yük arttığında omurgalar arasındaki diskler bu fazla kiloyla karşılaştığında diskte de dejenerasyon başlıyor, bunlar sertleşmeye, suyunu kaybetmeye, yırtılmaya, fıtıklara kadar giden bir bozulmaya uğruyor. Nitekim daha fazla kambur duruş, boyunda daha fazla düzleşme, zamanla belde de daha fazla düzleşme, omurga ağrıları, fıtıklarda artışlar, daha erken kireçlenmeler olarak karşımıza çıkan vakalarda artış var.’

14-16 YAŞ ÇOCUKLARDA BOYUN, BEL FITIĞI VAKALARI ARTTI

Ebeveynlerin kambur duruş, eğik boyun duruşu, sırt ağrısı gibi şikayetlerle çocuklarını muayene ve tedaviye getirdiklerini söyleyen Prof. Dr. İbrahim Akel, ‘14-15-16 yaşlarında çocuklarda artık boyun, bel fıtıkları, kalıcı sırt kamburlukları saptamaya başladık. Tek nedeni hareketsizlik. Hareketi hayatımıza koymamız gerekli. Maske, sosyal mesafe, hijyen önlemlerimizi alarak yürüyüş yapabiliriz. Evde bile olsak, evin içerisinde bile olsa her gün 20-30 dakikalık yürüyüşler yapmalıyız. Aynı zamanda oturur ya da bir şeye konsantre olduğumuz pozisyonu; film izlerken, kitap, gazete okurken, tabletle, bilgisayarla, telefonla bir iş yaparken bir iki saatten uzun tutmamak lazım. Her saat başı ya da iki saatte bir o pozisyondan kalkıp ayağa dik bir şekilde geçip 5-10 dakika yürüyüş ya da dik durma egzersizleri yapılabilir. Mevsim uygun olduğu için yüzme sporu yapılabilir. Bunlar bizim hem omurga sağlığımız için hem akıl sağlığımız için özellikle bu pandemi döneminde oldukça faydalı olacaktır’ diye konuştu.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

EN ÇOK OKUNANLAR