Havaların soğumasıyla beraber salgın hastalıklar iyiden iyiye yayılmaya başladı. Peki sizlere evinizde bulunan malzemelerle hem hasta olmanızı engelleyecek hem de öksürük şurubu yerine geçecek bir tarif vereceğimizi söylesek?

Öksürük şurupları ve haplar, hasta olduğunuzda kurtarıcı olabiliyor. Ancak evde hazırladığınız doğal bir karışımla, hasta olmanıza engel olabilirsiniz. Vereceğimiz tarifi hem keyifle yiyebilecek hemde hastalıktan ve öksürük şuruplarından kurtulacaksınız.

MALZEMELER

- 400 ml ılık su
- 2 adet muz
- 2 çorba kaşığı bal

NASIL YAPILIR?

1.adım: Muzları soyun ve plastik kaşıkla ezin (Muzları metal kaşıkla ezmeyin. Metal ile meyve temas ettiğinde, meyve çabuk bozulabiliyor ve sağlığınıza da zararlı).

2.adım: Ezilmiş muzları seramik veya cam bir kâseye koyup üzerine ılık su ilave edin. 30 dakika dinlendirin.

3. adım: Karışım soğuduktan sonra üzerine bal ilave edin. Karışımın iyice soğuduğundan emin olun çünkü bal, sıcak su ile temas etmesi halinde besleyiciliğini yitirecektir.

Günde dört kez en fazla 100 ml olması şartıyla karışımı içebilirsiniz. Ancak bu karışımı haftada 5 gün içmeniz lazım.Bizim vermiş olduğumuz tarif ise sadece bir kerelik bunu unutmayalım.