Öksürüğün çok türleri vardır. Kuru öksürük, balgamlı öksürük derken özellikle de kış mevsiminde herkesin muzdarip olduğu bir konudur. Peki öksürük neden olur? Öksürük sebeplerine göz gezdirecek olursak en hafif bir alerjik reaksiyondan kaynaklandığı gibi zatürre, bronşit gibi önemli hastalıkların belirtisi de olabilmektedir. 


Öksürük ve soğuk algınlığına karşı doğal yöntemler
Öksürüğe karşı ilk alınması gereken yöntemlerden birisi de bulunduğunuz ortamı havalandırmaktır. Bulunduğunuz ortamı havalandırmak sizi biraz olsun rahatlatacaktır.

Bu yöntemin dışında bitkisel yöntemlerden de faydalanabilirsiniz.

Bal ve toz zencefil
Bir tatlı kaşığı bala toz zencefili karıştırarak macun yapıp için (yiyin), boğazınıza ve öksürüğe çok iyi gelir.
Not: Çocuklara uygulamayın.

Karabiber ve bal karışımı
Bir bardak sütün içerisine 1er tatlı kaşığı toz karabiber ve bal ekleyin. Bu karışımı günde 2 defa içebilirsiniz.

Ayva yaprağı ve ıhlamur
Ayva yaprağı ile ıhlamuru sıcak suyun içerisinde 5 dk kayatp için. Bu karışımın öksürüğe iyi geldiği söylenmektedir.

Karabiberli zeytinyağı
Zeytin yağını bir kabın içerisinde yanmayacak şekilde ısıtın. Daha sonra içerisine bir miktar karabiber ekleyip sırtınıza sürün. Bu karışımı sırtınıza sürdükten sonra bir bez yardımıyla sarın. Öksrüğü hemen kestipği ve iyi geldiği bilinmektedir.

Sıcak duş
Sıcak duş, alerji ve astımdan kaynaklanan öksürğü iyi gelmektedir.

Buhar bonyosu
Kaynayan suyun içerisine bir miktar nane aromalı vazelin koyarak buhar banyosu yapın. Bronşları açarak öksürüğü kestiği söylenmektedir.

Soğanlı su yöntemi
1 tane soğanı 4 e bölüp 1 bardak su ilave edip kaynatın 5 dakika kaynattıktan sonra altını kapatıp biraz soğumasını bekleyin içebileceğiniz ılıklığa geldiğinde suyunu süzdürüp bardağa koyun içine 1 tatlı kaşığı bal koyun karıştırıp için. Yarım saat sonra öksürükten kurtulun.

Ballı turp yöntemi
Turbun içerisini bir miktar oyun ve turbun dibini delin. Daha sonra turbu bardağın içerisine yerleştirin ve içerine bal ilave edin. Turbu o şekilde ertesi güne kadar bekletin ve bardağa damlamış olan balı tüketin.