Ökse Otu Nedir? Ökse Otunun Faydaları Nelerdir?

Adını çok sık duyduğumuz ve genel olarak çay yapılarak tüketilen ökse otu, vücudu rahatlatıcı etkisiyle depresyon ve stres başta olmak üzere birçok sağlık sorununa çare oluyor. Sizin için ökse otunu n merak edilen faydalarını bir araya getirdik. Detaylar haberimizde…

Ökse Otu Nedir? Ökse Otunun Faydaları Nelerdir?

Ökse Otu Nedir? Ökse Otunun Faydaları Nelerdir?

Eski çağlardan beri, hastalıkları tedavi etmek için kullanılan ökse otunun faydaları herkesi şaşırtıyor. Özellikle toplumda sıklıkla görülen depresyon ve stresten, sinirleri rahatlatarak kurtulmayı sağlıyor. Ökse otu sağlık için ne kadar faydalı olsa da tüketirken dikkatli olunması gerekiyor. Çünkü ökse otunun yaprakları ve sap kısmı zehirlidir. Bu kısımların kesinlikle tüketilmemesi gerekiyor. İşte ökse otu hakkında merak edilenler…

ÖKSE OTU NEDİR?

Ökse otu, çam, meşe, huş ağacı ve elma gibi çeşitli konak ağaçlarda yetişen hemiparaziter (asalak) bir bitkidir. Beyaz-şeffaf renkte, yapışkan ve yumuşak meyveleri potansiyel olarak toksiktir ve kullanılmaz. Genellikle ilkbahar ve sonbaharın ilk aylarında toplanır.

ÜST SOLUNUM YOLLARI İÇİN FAYDALIDIR

Ökse otu, solunum sisteminde ileri gelen tahrişi azaltmaya yardımcı olur. Aynı zamanda öksürük, boğaz ağrısı, bronşit ve göğüs sıkışmasını tedavi etmek için de kullanılır.

UYKU SORUNLARINI GİDERİR

Uykusuzluk ve huzursuzluk gibi sorunlar yaşıyorsanız, ökse otuyla hazırlanan çaylar bu duruma çözüm olabilir. Ökse otu, sinir sisteminde yatıştırıcı bir etki oluşturarak dinlendirici bir uyku uyumanızı sağlar.

STRESE İYİ GELİR

Ökse otu, uykusuzluk, anksiyete, stres ve depresyon gibi hastalıklara sahip olan kişilerin sinir sisteminin rahatlamasını sağlar. Aynı zamanda stres hormonlarını azaltır.

TANSİYONU DENGELER

Hipertansiyon üzerinde ölçülebilir bir etkisi olan ökse otu, hipertansiyonu azaltarak felç, kalp krizi ve koroner kalp hastalıklarının önlenmesini sağlar. Tansiyonun yükselmesini ve düşmesini engeller.

KANSERLE SAVAŞIR

Ökse otu, kanserle savaşan önemli bir bitkidir. Kemoterapi sonrasında hastalarının durumunu hafifletmeye yardımcı olur. Aynı zamanda ökse otu kanser hücrelerinin yok edilmesini de sağlıyor. Ökse otunun kanser tedavisinde etkili olmasının nedenlerinden biri de bağışıklık sistemini güçlendirip vücudun hastalıklara karşı korumasıdır.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR