Öğretmenler Tedbirlere Dikkat Etmeli

Yüz yüze eğitimin başlamasının ardından öğretmenlere ve velilere büyük görevler düşüyor. Tedbirin elden bırakılmaması gerektiği bu süreçte, öğretmenler hem öğrencileri için hem de kendileri için oldukça dikkatli davranmalı.

Öğretmenler Tedbirlere Dikkat Etmeli

Öğretmenler Tedbirlere Dikkat Etmeli

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgınında Türkiye, yüz yüze eğitimde yeni bir sürece adım attı. Okulların açılmasıyla birlikte tedbirler tekrar sıralandı. Mikrobiyoloji Uzmanı Dr. Tutku Taşkınoğlu, özellikle öğretmenlerin uyması gerektiği tedbirleri açıkladı.

Mikrobiyoloji Uzmanı Dr. Tutku Taşkınoğlu, Kovid-19 salgınının yaşandığı bu süreçte yüz yüze eğitimin başlaması sebebiyle öğretmenlere uyarılarda bulundu. Taşkınoğlu, öncelikle çocuklara sosyal mesafeye uygun uzaklıkta durmalarının hatırlatılması gerektiğini söylerken, ‘Oyun sahasında ya da sınıf ortamında birbirlerinden ne kadar uzak durabilirler, özellikle 1’inci sınıf çocuklar için bu soru işaretidir. Çocukları mümkün olduğunca okulda küçük gruplar halinde toplamak gerekiyor. Küçük grupların bir sınıfta olmasını, koridorlarda bir araya gelmemelerini sağlamak gerekiyor. Toplu kullanılan alanlarda, küme halinde dolaşmalarını sağlamamız gerekecek. Bir sınıfın diğer sınıf ile bir araya gelmesini engellemek gerekecek. Çocukların arasındaki o yakın ilişkiyi nasıl engelleriz? En büyük soru işareti burada ortaya çıkıyor. Çocuklara karşısındakinin tükürüğünden kaçması gerektiğini anlatmamız gerekiyor’ ifadelerine de yer verdi.

ÖĞRETMENLER DE KORUNMALI

Dr. Taşkınoğlu, bu süreçte ebeveynlere çok büyük görevlerin düştüğünü ifade ederek, ‘Ebeveynler çocuklarına neden sakınması gerektiğini anlatması gerekiyor. 'Karşındaki arkadaşının tükürüğünden kaçman gerekiyor' demesi lazım. Ayrıca hijyen kurallarına sıklıkla uyması gerektiğini hatırlaması da gerekecek. Çocukları çok ürkütmeden, anksiyete sokmadan onları korkutmadan mümkün olduğunca çok birbirlerinden uzak durmaları, maskelerini düzgün takmaları ve hijyenlerine dikkat etmeleri gerekiyor. Bir de asıl öğretmenlerimizi korumamız gerekiyor. Öğretmenlerimizden herhangi biri hasta olursa birbirlerine ve daha sonra tabii ki çocuklara bulaştırma riskleri daha fazla. O yüzden öğretmenlerimizin sağlığından çok emin olmamız gerekiyor. Onların kendilerini koruduğundan, kişisel korunma ekipmanlarına sahip olabildiklerinden emin olmamız gerekiyor’ açıklamasında bulundu.

OKULDA ÖNLÜK GİYİLMELİ, SAÇLAR TOPLANMALI

Öğretmenlerin de kendilerini korumaları gerektiğini hatırlatan Dr. Taşkınoğlu, kişisel eşyalarını olabildiğince okula götürmemelerini tavsiye ediyor. Taşkınoğlu, öğretmenlerin olabildiğince tek tip giyinmelerini, önlük ile okulda dolaşmalarını veya okulda giydikleri kıyafetlerle eve gitmemelerini, evde giydikleri kıyafetlerle de okula gelmemelerini tavsiye etti. Ayrıca saçların toplu olmasının da bir tedbir olduğunu belirten Taşkınoğlu, üzerlerine virüsün bulaşmasını önleyecek biçimde davranmaları gerektiğini söyledi. Tedbirleri saymaya devam eden Taşkınoğlu, ‘Mutlaka siperlik ve maske takmaya gayret etmeleri gerekiyor. Özellikle bunu sadece çocuklarla birlikteyken değil de, öğretmenler bir arada dinlenirken de yapmaya gayret göstermeleri gerekiyor. Sık sık ellerini yıkamalarını, dezenfektan kullanımının da sık olmasını gerektiğini de hatırlatmak lazım. Çocuklar virüsü asemptomatik yaşayabilirler ve virüsü her yere bulaştırabilirler. Bu kapsamda okulun sürekli temizlenmesi gerekiyor. Mümkün olduğunca okulda gerçekten ihtiyaç duyulan personelin bulunması gerekiyor. Yani kalabalığı azaltmamız, kalabalıklara izin vermememiz gerekiyor. Görevi olmayan gereksiz personelin okulda bulunmamasını sağlamak, vardiya usulü çalışmalarını sağlamak gerekecek’ cümleleriyle konuşmasını noktalandırdı.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR