Uzmanlar, nezleden korunmak ve kurtulmak için altın değerinde çözüm önerilerini sizler için açıkladı. Nezle klasik olarak üst solunum yolu enfeksiyonu olarak adlandırılır. Nezle tedavisi için ise, şu ilaç geçirir diyebileceğimiz kesin bir çözüm yoktur. Bunun yerine bitkisel tedaviler ve evde uygulayabileceğimiz doğal çözüm yollarına gitmek mantıklı olur. Hatta nezle tehlikesini etrafımızda sezinlediğimiz anda nezleden korunma yollarına başvurmamız çok daha iyi olacaktır. Peki, nezle nasıl geçer? Mikropların kol gezdiği kış aylarında nezleden nasıl kurtuluruz? İşte, nezle tedavisi için bitkisel çözüm yolları...

NEZLEDEN KORUNMA YOLLARI

Beslenmenize özen gösterin; Nezleden korunmanın birinci yolu vücudu mikroplara karşı kuvvetlendirmek ve kalkanı sağlamlaştırmaktan geçer. Vücudun öncelikle ihtiyaç duyduğu vitamin, karbonhidrat, protein ve yağları düzenli ve yeterli alması önemlidir. Sebze ve meyveler metabolizmayı güçlendirir. Vitamin ilaçları yerine koyu yeşil, kırmızı ve sarı sebze ve meyveler tüketin. Bu sayede bağışıklık sistemi kuvvetlenen vücut, mikroplarla sonuna kadar savaşabilir.

Su içmeye dikkat edin; Yaz aylarında ihtiyaca binaen bol bol tükettiğimiz suya, kışın da devam etmeliyiz. Susuzluk hissetmesek dahi günde 2 litre su içmemiz, vücudun direncinin kırılmaması için önemlidir.

Ellenizi Yıkayın; Grip ve nezle virüsü dokunma ile geçer. Hatta bazı virüs türleri, çok uzun süre. telefon, bilgisayar klavyesi gibi yerlerde kalabilir. Ellerinizi sıklıkla yıkamanız iyi bir adım olacaktır.

Saunayı Kullanın; Haftada 2 kez saunaya girmek virüsleri büyük bir ölçüde vücuttan uzaklaştırır.

Bol harekete dikkat; vücudun direncini korumak için önemli olan bir diğer husus ise, harekettir. İmkan oldukça düzenli olarak spor yapmak vücudu zinde tutar.

Yeterli ve düzenli uyku şart; Düzenli uyku virüslerle savaşan hücreleri canlı tutar. Yorgun ve dinlenmemiş bir vücut mikroplara karşı savaşı kaybeder.

Mevsime göre giyinin; Gündüzleri ılık sabah ve akşam saatlerinde soğuk olan havada alternatiflerinizin olması önemlidir. Bulunduğunuz ortamın ısısına göre giyinmeniz önerilir.

NEZLEYE İYİ GELEN BİTKİSEL TEDAVİLER

*Kaynamış 1 bardak suyun içine, 1 çay kaşığı tarçın atılır ve 10 dakika demlendirilir. Sıcak sıcak içilir. Bu tarçın kürü günde 2-3 defa uygulanır.

*Toz haline getirilen ıhlamurdan günde 3-5 kere, 1-4 gram kadar içilir.

*Çörekotu suyla ıslatılır ve kuruması beklenir. Kurutulduktan sonra çörek otu toz haline getirilir ve burna çekilir.

*5 dakika kadar kaynatılan lahana yapraklarının suyundan, günde 2-3 bardak içilir.

*1 bardak kadar suyun içine, 4 gram ayrık kökü atılır ve bu kökler 10 dakika kaynatılır. Ağzınızı yakmayacak sıcaklıkta içilir. Bu kürden günde 2-3 bardak içilmelidir.