Nefes darlığı özellikle ilerleyen yaşlarda görülen bir problem olarak bilinmektedir. Bu durum ilerleyen yaşlarda göürlmesine rağmen yaşı genç olanlar dabu hastalıktan şikayetçi olmaktadırlar. Nefes darlığıyla mücadele etmek sanıldığı kadar zor değildir. Solunum ve kalp rahatsızlıklarında hekimlerin verdiği hastalığa özgü ilaçların kullanılması çok önemlidir. 

Bu rahatsızlıkla başa çıkabilmek için sigara içilmemeli ve havasız kötü kokan ve kalabalık ortamlardan mümkün olduğunca kaçınılmalıdır. Yatarken de düzgün uyuma biçimine özen gösterilmesi gerektiğini belirten uzmanlar bu konuyla ilgili kullanılan yastıkların da uyuma biçimine göre seçilmesi büyük önem taşımaktadır. Yastık kullanımında baş ve boyun dengesinin sağlanması önemlidir.

Spor yapmamak ve egzersiz programlarının bir düzene oturtulamamasının da büyük katkısı bulunan bu hastalık belirtilerini solunum yetersizliği olarak göstermektedir. Hareketsiz kalmak ve kilo dengesinin yapılamamasının da büyük bir etkisi olduğu bu hastalık efes egzersizleriyle düzenli olarak çalışıldığında olumsuz etkileri de bir o kadar azalmaktadır. Bu hastalığın belirtileri olarak nefes alırken güçlük çekme ve hareket halindeyken nefes nefese kalma gibi küçük belirtilerden anlaşılmaktadır.