Ne Zamana Kadar Maske Takacağız?

Ne Zamana Kadar Maske Takacağız?

Ne Zamana Kadar Maske Takacağız?

Uzmanlar, yeni tip koronavirüse (Covid-19) karşı korunmak için maske takılması ve sosyal mesafe kuralına uyulması gerektiği konusunda defaatle uyarıda bulunuyor. Ancak bunaltıcı yaz günlerinin gelmesiyle birlikte vatandaşlar maske takmayı ihmal etmeye başladı. Birçok kişi ‘ne zamana kadar maske takacağız’ diye sorarken, Rus virolog Sergey Netesov, insanların 2 yıl daha maske takmak zorunda olacağını belirtti

‘SEZONLUK HASTALIK HALİNE GELECEK’

Novosibirsk Devlet Üniversitesi Biyoteknoloji ve Viroloji Laboratuvarı Başkanı Prof. Sergey Netesov, yeni tip koronavirüsün (Covid-19) bir süre sonra ‘yüzde 90 olasılıkla’ sezonluk hastalık haline geleceğini vurgulayarak, ‘Virüs evrimi açısından, 8 ay sadece bir an gibi. Virüs onlarca yıl, yüzlerce yıl evrim geçirecek. Zamanla daha az etkili hale gelecek ve zayıflayacak’ dedi.

İnsanlar ellerini sık sık yıkar ve maske takmaya devam ederse  ikinci koronavirüs dalgasının yanı sıra, diğer sezonluk solunum yolu hastalıklarının da önlenebileceğini belirten Netesov, ‘Sonbahar geliyor, doğal olarak güneş ultraviyolesi azalacak, bu da farklı yüzeylerde ve spreylerde virüslerin daha fazla yaşayacağı anlamını geliyor’ diye konuştu.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

EN ÇOK OKUNANLAR