Sağlığa sayısız yönden faydalı olan şifa deposu olduğuyla bilinen nar mucizevi bir meyvedir. Sağlığa, zayıflamaya yardımcı olanbu meyve bol bol tüketilmelidir.

NARIN FAYDALARI NELERDİR? NARIN FAYDALARI KISACA NEDİR?

Narın içerisinde bulunan polifenol ve antosiyanin adlı maddeleri E vitamininden 20 kat daha fazla güçlüdür. Nar damarlarda meydana gelen plak artışını ve daralmayı önler. Doğal antibiyotik görevi gören nar kalp ve damarlarda bulunan zararlı maddeleri temizler.

Narın içerdiği antioksidanlar sayesinde gribe neden olan mikrop ve virüsleri etksizi hale getirir. Bakteriler tarafından kaynaklanan enfeksiyon hastalıklarına karşı nar suyunun koruyucu etkisi vardır. Narın içerdiği C vitamini vücudun soğuk algınlığına karşı direncini arttırır.

Nar prostat kanserine karşı etkilidir. Birçok bilimsel araştırma sonucu narın prostat kanserine yakalanma riskini azalttığını ortaya koymuştur. Bu nedenle düzenli olarak nar suyunun tüketilmesi tavsiye edilmektedir.

Narın içerisinde bulunan beyaz tabaka mideye iyi gelir. Öte yandan kabukları da ishale karşı etkilidir.

NARIN VİTAMİNLERİ NELERDİR?

B5, B6, C ve E, C, B1 ve B2 vitaminlerinin yanında zengin potasyum, magnezyum ve folat içeriR. Yaklaşık bir su bardağı nar suyu günlük ihtiyacımız olan C vitamininin % 25’ini karşılar. 

Son Dakika Magazin Haberleri için aşağı doğru kaydırın.