Kış mevsiminin vazgeçilmezi olan nane limon çayı soğuk algınlığına birebir gelen şifa kaynağıdır. Nane limon nasıl yapılır? Nane limonun faydaları nelerdir? Şifalı dost, mucizevi kaynak nane limon hakkında tüm merak edilenlerin yanıtı haberimizde...

NANE LİMON NASIL YAPILIR?

Evimizde sıkça bulabileceğimiz nane, limon ve su karıştığında mucizavi etki yaratabiliyor. Antioksidan etkisi ile kış aylarında grip düşmanı olan nane limonun yapılış aşaması ise şöyle; 1 cezve veya karıştırma bakıbının içine 2-3 tatlı kaşığı kadar kuru nane konulur. Lezzetin artması için taze nane de tercih edilebilir.

İkinci aşama olarak 1 adet limonun yarısı küçük parçalara bölünür. Limon parçaları kabukları ile birlikte nanelerin üzerine eklenir. 

Üçüncü aşama olarak nane ve limonun üzerine 1,5 su bardağı su eklenir. Ocakta kaynamaya bırakılır. Karışım kaynadıktan sonra kısık ateşte 5 dakika demlenmeye bırakılır. 

Son olarak süzgeçten geçirilerek servise hazır hale getirilir. Nane limon çayının etkisi sıcak içildiğinde daha çok ortay çıkar. Çok olmamak kaydıyla hafta 3 fincan kadar nane limon çayı tüketebilirsiniz.

NANE LİMONUN FAYDALARI NELERDİR?

Kış aylarının vazgeçilmezi ve antioksidan deposu olan nane limon çayının bilinmeyen birçok faydası var. Evimizden eksik etmediğimiz nane ve limonun karıştığında bu kadar çok fayda sağlaması tüketimini kış aylarında daha da arttırıyor. İşte nane limon çayının faydaları;

Sindirimi destekler

Ateşi düşürür. Vücut sıcaklığını dengeler.

Ağızda oluşan kötü nefesin giderilmesine yardımcı olur.

Stresi azaltır

Kış aylarında grip ve soğuk algınlığına deva olur.

Kadınlarda adet ağrılarının azalmasına yardımcı olur.

Karaciğer ve safra kesesinin tedavisi sırasında ek gıda olarak düzenli tüketilebilir. Düzenli olarak kullanımda vücuda fayda sağlayacaktır.

Metabolizma hızlandırıcı ve idrar söktürücü özelliği ile kilo vermeye yardımcı olur.

Son Dakika Sağlık Haberleri için aşağı kaydırın.

 

İLİşKİLİ GALERİLER