MVC Nedir? MVC Belirtileri Neler ?

Yapılan tam kan testi neticesinde kanda mevcut olan kırmızı kan diğer bir deyimle alyuvarların ortalama büyüklüklerini gösteren değer MCV olarak ifade edilmektedir.Peki, MCV Düşüklüğünün Belirtileri Nelerdir? İşte merak edilenler haberimizde...

MVC Nedir? MVC Belirtileri Neler ?

Yapılan tam kan testi neticesinde kanda mevcut olan kırmızı kan diğer bir deyimle alyuvarların ortalama büyüklüklerini gösteren değer MCV olarak ifade edilmektedir.Peki, MCV Düşüklüğünün Belirtileri Nelerdir? İşte merak edilenler haberimizde...

MCV DÜŞÜKLÜĞÜ NEDİR?

MCV düşüklüğü nedir sorusunu yanıtlamak için alyuvarların olmaları gereken ideal boyutlardan küçük olması halidir şeklinde bir cevap vermek doğru olacaktır. MCV düşüklüğü nedir ve nasıl anlaşılır şeklindeki sorulara yanıt aramak için tam kan tahlili yapılır. Yapılan tahlil sonucunda normal değerlerin altında boyutlara sahip alyuvarların söz konusu olması MCV düşüklüğünün en önemli göstergesidir ve tam kan sayımı testi ile teşhisi konulmaktadır. MCV değerinin düşük olmasında önemli rol oynayan çeşitli durum ve hastalıklardan söz etmenin mümkün olmasıyla birlikte bu durum mikrositik anemi olarak değerlendirilmektedir.

MCV DÜŞÜKLÜĞÜNÜN BELİRTİLERİ NELER?

Birey üzerinde gözle görülebilir nitelikteki mcv düşüklüğünün belirtileri şu şekilde görülebilmektedir. Mcv düşüklüğünün belirtileri yaşayan kişi de uyku problemleri görülür, hızlı kap atışı ortaya çıkar, dudaklarda solgunluk görülür, şiddetli baş ağrıları ortaya çıkar, baş dönmesi sorunu yaşar, ağız bölgesinde ağrı görülür, tırnakları kolay kırılabilir özelliktedir, göğüs ağrısı görülür, yorgunluk hissi yaşar, yutkunmada zorluk çeker, halsizlik görülür, iştah kaybı ortaya çıkar, kişinin cildinde solgunluk gibi çeşitli belirtiler kendisini gösterir. Mcv düşüklüğünün belirtileri çok çeşitlilik gösterir.

MVC DÜŞÜKLĞÜNÜN NEDENLERİ NELERDİR?

 Her sağlık probleminde olduğu gibi MVC düşüklüğü de çeşitli nedenlerden dolayı ortaya çıkan bir sorundur. Kurşun zehirlenmeleri, Adet dönemi ve benzeri nedenlerle ortaya çıkan kan kayıpları, ülser, B6 vitamininin eksikliği, bireyde tamamen iyileşmeyen nitelikte bir kronik hastalığın varlığının söz konusu olması ve demir eksikliği gibi çeşitli etken nedenler MVC düşüklüğünün ortaya çıkmasına yol açar.

MCV DÜŞÜKLÜĞÜNÜN TEDAVİSİ

 Bu sağlık sorunu ile ilgili MCV düşüklüğünün tedavisi mcv yüksekliği nedirgibi çeşitli sorular zihinleri meşgul eder. MCV düşüklüğünün tedavisi mcv yüksekliği nedir konularına açıklama getirirken önceliği MCV düşüklüğünün tedavisine verelim.

 Yapılan tam kan tahlili neticesinde MCV düşüklüğü teşhisi konan hastalarda demir eksikliği nedeniyle ortaya çıkan mikrositik anemi tedavisi için ağızdan alınan demir takviyesi yapılır. Ancak ileri safhalardaki MCV düşüklüğü yaşanan mikrositik anemi hastalarına damar yolu ile demir takviyesi gerçekleştirilir. Damar yolu ile yapılan demir takviye uygulamalarında alerjik reaksiyon riskleri söz konusu olduğundan mecbur kalınmadıkça uygulanmaz. Yetersiz vitamin alımlarından kaynaklı olan bir MCV düşüklüğü söz konusu ise, kişiye başta B6 vitamini olmak üzere diğer vitamin eksiklikleri de belirlenerek vitamin takviyesi gerçekleştirerek tedavi aşaması gerçekleştirilir. Böylece MCV düşüklüğünün tedavisi mcv yüksekliği nedir sorusu cevap bulmuş olur.

MVC YÜKSEKLİĞİ NEDİR?

 Kırmızı kan hücresi olan alyuvarların boyutlarının normal değerlerinin üzerinde olması MVC yüksekliği olarak ifade edilir ve Mvc yüksekliğine makrositik anemi adı verilmektedir.

 MCV YÜKSEKLİĞİ BELİRTİLERİ NELERDİR?

 MVC yüksekliğinin söz konusu olduğu hastalarda Makrositik anemisi var demektir. Makrositik animilerin de kırmızı kan hücrelerinin olmaları gereken ideal boyutlardan çok daha büyük boyutlu olmaları söz konusudur. MVC yüksekliği anlamına gelen Makrositik anemisinin gözlemlenebilir belirtileri söz konusu olabilmektedir. MCV yüksekliği belirtileri arasında en çok görüleni yorgunluk hissi, karın ağrısı, ishal, boğaz ve dil ağrısı, solunum güçlüğü, nefes darlığı, karıncalanma, uyuşma Makrositik anemisi sorunu yaşayan hastalarda MCV yüksekliği belirtileri olarak görülür.

MVC YÜKSEKLİĞİNİN NEDENLERİ

 MVC yüksekliğinin nedenleri arasında folik asit eksikliği, B12 vitamini eksikliği, hemolitik anemi, aplastik anemi, Çok fazla alkol tüketimi, Bazı DNA bozuklukları, Hipotiroidi hastalığı gibi etkenler rol almaktadır. Ayrıca kullanılan bazı ilaçların yan etkileri sonucu olarak MVC oranında yükselme ortaya çıkabilmektedir.

 MCV YÜKSEKLİĞİ TEDAVİSİ

 MCV Yüksekliği Tedavisi için öncelikle hastalığın sebep olduğu belirtileri kendinizde hissettiğiniz taktirde bir doktora gitmek oldukça önemli bir konudur. Doktorunuz sizden tam kan tahlili yaptırmanızı isteyecektir. Tam bir teşhis konulabilmesi için yapılacak olan tam kan testinin çok önemli bir yeri vardır. Çıkan tahlil neticesinde MCV Yüksekliği Tedavisi gerektiren bir değer ortaya çıkmış ise doktorunuz sizde tam olarak MCV Yüksekliğine neden olan ve altta yatan problemi doğru şekilde teşhis edebilmek için ileri düzeyli tahliller isteyebilir ve koyacağı tanı doğrultusunda reçete yazabilir. Sizin için en uygun tedavi yöntemini belirler ve size uygun nitelikte bir tedavi süreci başlatır. Eğer vitamin eksikliğine bağlı bir MCV yüksekliği söz konusu ise size vitamin takviyesi yapmanız için gerekli olan vitaminleri reçete edecektir.

Son Dakika Sağlık Haberleri için aşağı kaydırın

 

 

 

 


[G-#15993]

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

EN ÇOK OKUNANLAR