Muz aşırı tüketildiği zaman kişilerde kabızlık sorunu çok görülmektedir. Kilo vermek için diyet yapan kişilere uzmanlar muz yemeyi uygun görmemektedir. Muz kilo verme sürecinde kişileri olumsuz etkilemektedir. Tropikal meyvelere karşı alerjisi olan kişiler de muz olumsuz komplikasyonlara nende olabilir. Eğer muz tükettiğinizde mide bulantısı, vücutta kızarıklık ve kaşıntı gibi belirtiler görülüyorsa tüketilmemesi önerilir. Muz şeker hastalığı olan kişiler de fazla tüketilmemesi gerekir. ise içerisinde fazla miktarda şeker bulunduğu için kişilerde sorunlara yol açabilir.

MUZU AŞIRI TÜKETMEKTEN KAÇININ!

Muzun sağlık için çok zararı bulunmamaktadır. Ancak diğer meyvelerde olduğu gibi muzu da aşırı tüketmekten kaçınmak gerekir. Bu konuyla alakalı olarak uzmanlar, günde 1 muz tüketiminin uygun olduğu görüşünü savunmuşlar ve muzun aşırı tüketildiğinde insan sağlığına zararlarını şu şekilde sıralamışlardır:

MUZUN BİLİNMEYEN ZARARLARI

Muzun, cips ve hamurlu gıdalar kadar kaloriye sahip olduğunu saptanmış ve aşırı muz tüketiminin kilo yaptığı belirlenmiştir. Uzmanlar, özellikle migren rahatsızlığı olan bireylerin aşırı muz tüketiminden uzaklaşmaları gerektiğinin altını çizmişlerdir. Aşırı muz tüketimi, özellikle yetişkin bireylerde kalp krizi ve düzensiz nabız hızı gibi rahatsızlıklara yol açmaktadır.

MUZ TÜKETMEK DİŞLERE DE ZARAR VERİYOR!

Dişlerinde problem yaşayan bireyler aşırı muz tükettiklerinde, zamanda dişlerde çürümeler meydana gelmektedir. Uzmanlar, aç karnına muz tüketen bireylerde gün boyu uyku halinin devam edeceğine ve sürekli halsiz hissetmelerine neden olacağına dikkat çekmişlerdir.