Siz her ne kadar bulaşık makineniz tabakları, bardakları, tencereleri mükemmel temizliyor ve bu sırada kendini de temizliyor sansanız da gerçek böyle değil. Bakteriler o yemek kalıntılarıyla birlikte bulaşık makinesinin raflarının arasına saklanıyor ve yemeklerinizin içine girmesi an meselesi. Çözümü ise ayda en az bir kez bulaşık makinesini deterjan koymadan en yüksek seviyede çalıştırmak ve sonrasında içine su ve sirke karışımını püskürtmek olmalıdır.

BUZDOLABI LASTİKLERİ

Buradaki kirlerden kurtulmak için karbonat döküp birazcık ıslattığımız diş fırçasıyla boydan boya tüm lastiği ovun. Ardından nemli bir bez yardımıyla lastiği silin.

BUZDOLABI DONDURUCUSU

Fısfıslı bir şişe içine 1 yemek kaşığı sirke ve 1 yemek kaşığı karbonat ekleyin. Ardından dondurucunun her noktasına sıkarak sünger yardımıyla silin.

ÇÖP KUTUSUNUN KONUMLANDIĞI YER

Çöp kutusuna yapışmış yemek kalıntıları varsa hepsini tek tek toplayın, kutunun içine çok amaçlı leke çıkartıcılardan sıkın ve kokuları uzaklaştırmak için dibine bir tutam karbonat dökün. 

ÇÖP ÖĞÜTÜCÜNÜN METAL HALKASI

Çöp öğütücünün içini bir bezle silmek ya da sirke ve sudan oluşan bir kaba koyup bir süre orada bırakın.

EKMEK KIZARTMA MAKİNESİ

Ekmek kızartma makinesini çıkarın, çöpe boşaltın ve sabunlu suyla yıkayın. 

MUTFAK LAVABOSUNUN ALTI

Lavabonun altında bulunan her şeyi dışarı çıkarın, hatta ihtiyacınız olmayanları direkt çöpe atın ve tüm yüzeyleri iyice silin. 

FIRIN DÜĞMELERİ

Bu düğmeleri bulaşık deterjanı ile silerek temizleyebilirsiniz.

BAHARATLAR

Kullanmadığınız baharatlar varsa direkt çöpe atın, rafa bulaşan lekeler varsa iyice temizleyin ve kötü kokuyu yok etmek için bir kap karbonatı rafa bırakın.

ASPİRATÖR

Leke çıkarıcı tozlardan alın, sıcak suya dökün ve aspiratör filtresini 20 dakika boyunca içinde tutun.