Uzmanlar, ülkemizde bir çok kişinin MS hastalığıyla mücadele ettiğini ve bu sayının çoğunluğunu kadınların oluşturduğunu açıkladılar.Etkisini merkezi sinir sisteminde gösteren bir bağışıklık sistemi hastalığı olan MS hastalığının beyin ve omurilik üzerindeki merkezi sinir sistemine bağlı bir hastalık olduğunu belirttiler. Ms hastalığının belirtilerini şöyle sıralayabiliriz; 

Duyusal tepkilerimizde gözlerimizde ve ya vücudumuzda uyuşmalar meydana geliyorsa, Görsel algımızda gözlerimiz bulanık ve ya puslu görüyor gözlerde batmalar meydana geliyorsa bu belirtileri göz ardı etmememiz gerekiyor.

Kemiklerde kollarda ve bacaklarda güç kaybı ve bununla beraber gelen enerji kayıplarına da dikkat çekmeniz gerekiyor.

Baş dönmesi, dengesizlik, çift görme, peltek konuşma, yürümede bozulma, kısa süreli gelip geçici rahatsızlık verici vücutta ağrılar, idrar ve bağırsak sorunları, dikkat bozuklukları ve yorgunluktan kaynaklı belirtiler olarak karşımıza çıkmaktadır.

MS hastalığını geçiren ya da tamamıyla hastalıktan kurtulmanızı sağlayan tedaviler henüz bulunmamakla birlikte, son dönemde geliştirilen ilaçlarla hastalık oldukça sağlıklı ve dinç bir şekilde kontrol altında tutulabilmektedir. 

Ms hastalığına yakalanan kişiler özellikle doktor kontrolünde hayatlarına devam etmeleri gerekiyor. Bu belirtiler dışında tedavilerine sağlıklı bir yaşam spor, düzenli beslenme ve diyet gibi programlarla destekde bulunmaları da büyük önem taşımaktadır.