Moderna Aşı Yüzleri Güldürdü: Yüzde 100 Etkili!

Moderna'nın Kovid-19 aşısıyla ilgili son durum yüzleri güldürdü. Moderna, hafta sonu yapılan son aşı denemelerinin yüzde 94,1 oranında başarılı olduğunu duyurdu. Ciddi vakalarda bu oranın yüzde 100 olduğu ifade edildi.

Moderna Aşı Yüzleri Güldürdü: Yüzde 100 Etkili!

Moderna Aşı Yüzleri Güldürdü: Yüzde 100 Etkili!

ABD'de biyoteknoloji şirketi Moderna, üzerinde çalıştığı potansiyel yeni tip koronavirüs (Kovid-19) aşısıyla önemli bir açıklama yaptı.

Şirket tarafından yapılan açıklamada, ‘Kovid-19 aşısı 3. faz denemede genelde yüzde 94.1, bazı ciddi vakalarda ise yüzde 100 etki sağladı" denildi. Aşı ekibinin başında yer alan Dr. Tal Zaks yaptığı açıklamada, "Son derece etkili bir aşımız olduğuna inanıyoruz. Artık bunu kanıtlayacak verilere sahibiz”dedi. Dr. Tal Zaks'in koronavirüs salgınına meydan okuyan açıklamasında "Bu salgını yok etmekte önemli bir rol oynamayı umuyoruz’ ifadelerine yer verildi.

AB, MODERNA ANLAŞMASINI DUYURMUŞTU

AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Brüksel'de düzenlenen basın toplantısında, AB'nin koronavirüs aşısı alımı için 6'ncı sözleşmesini ABD’li firma Moderna ile yapacağını duyurmuştu.

AB daha önce de AstraZeneca ile 400 milyon, Sanofi-GSK ile 300 milyon ve Johnson&Johnson şirketiyle 400 milyon, Pfizer ve BioNTech ile 300 milyon, CureVac ile 405 milyon doz aşı almak için anlaşma yapmıştı.

Moderna ile yapılan 160 milyon dozluk anlaşmadan sonra AB'nin bugüne kadar yaptığı sözleşmelerle toplamda 1 milyar 965 milyon dozluk aşı alım imkânı oldu.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR