Mikrodalga özellikle son yıllarda zararlı etkenleri ve özellikle yiyeceklere verdiği zararlarla çok fazla konuşulmuştur. Bunun yanı sıra mikrodalga içerisine aldığı yabancı materyallerinde zarar görmesini sağladığı için içerisine koyduğunuz yemekler kadar kullandığınız maddeler de büyük önem taşımaktadır. Bu yiyecekleri ve maddeleri sizler için sıraladık:

YUMURTA

Mikrodalgada yumurta pişirebilirsiniz ancak yumurtayı asla kabuklarıyla mikrodalgaya koymamalısınız. Yumurta çok hızlı ısınacağı ve içindeki buhar yeterince hızlı dışarı çıkamayacağı için yumurta patlayabilir.

ÜZÜM

Üzüm içeriğinde barındırdığı sıvıyla dışındaki kabuk sayesinde kendini koruyabilmektedir. Bu meyveyi mikrodalgaya attığınız zaman dışındaki kabuk gerilerek içeriğinde bulunan sıvı ve akışkan maddenin dışarıya doğru patlamasına sebebiyet verecektir.

PATATES

Patates özellikle soyulmazsa mikrodalga ışınları patatesin patlamasına sebep olabilir. Bu yüzden patatesi mikrodalgaya koymadan önce patates kabuklarının iyice soyulması patatesin patlamaması için büyük önem taşımaktadır.

KESE KAĞIDI

Araştırmalar ışında kese kağıdının mikrodalga içerisinde ışığa fazla maruz kalması bu maddenin içeriğinde yer alan bileşenlerin yemeğinize vücuda zararlı kanserojen etkiler bırakması söz konusu olabilir.