26 Ağustos 2019
  • Istanbul 25.56°
  • Ankara 21°
  • Izmir 26.11°
İmsak 04:45
Güneş 06:17
Öğle 13:11
İkindi 16:55
Akşam 19:55
Yatsı 21:21
BIST97.149
Dolar5,809
Euro6,4816
Altın288,06

Mide Yanmasına Neden Olan Besinler

Gece ya da gündüz fark etmez midemizdeki yanma hayat kalitemizi çok etkiler. Dayanılamaz bir acıya sebep olan ve ilaç kullanmaya teşvik eden bu yanma için bazı besinleri bırakmak sizi rahatlatacaktır.

Mide Yanmasına Neden Olan Besinler

Mide Yanmasına Neden Olan Besinler

Beslenmek sağlığınızı ve hayat kalitenizi etkiler. Midedeki yanma da her ikisini etkiler. Yediğiniz yiyecekler tüketmeyi azaltırsanız yanma da azalacaktır.

GAZLI İÇECEKLER

Maden suyu haricinde yer alan gazlı içecekler hem şeker seviyeleri hem de asit seviyeleri nedeniyle çok sakıncalıdır. Yaşamınıza yalnızca su ve maden suyunu içerek devam ederseniz, mide yanması problemlerinizden kurtulabilirsiniz.

SÜT VE SÜT ÜRÜNLERİ

Laktoz intoleransınız mevcutsa ve siz bu problemden kaynaklı mide yanması yaşıyorsanız süt ürünlerini en az seviyede tüketmenizde yarar var.

BAHARATLI YİYECEKLER

İhtiyacınızdan fazla baharat tüketimi midenize zarar verir. Mide yanmalarının en ana nedenlerinin başında baharatlar gelmektedir. Özellikle kırmızı pul biber, karabiber, çili biberi ve hardal yemeyi en az seviyede tutmalısınız.

KARBONHİDRATLAR

Yaşamınızda en az olması gereken karbonhidrat grubundan rafine karbonhidratlar. Ekmeği bile tam buğday şeklinde yemeli ve karbonhidrat tüketiminizi olabildiğince azaltmalısınız. Hem gereksiz kalori alımını durdurmuş olursunuz hem de sağlıklı yaşayabilirsiniz. Özellikle dikkat edin; hamur işi tükettikten sonra midenizin yanması başlar ve giderek artar.

Son Dakika Sağlık Haberleri için sayfayı aşağı kaydırın.

Yorum Yaz

Diğer Sağlık Haberleri