Mide Yanması Nedir? Neden Olur?

Mide yanması herkesin yaşayabileceği bir sağlık sorunudur. Ancak çoğu kişi bu sorunu neden yaşadığını bilmez. Aşırı yağlı, tatlı, ekşi veya baharatlı yiyecekler mide yanmasına sebep olur.

Mide Yanması Nedir? Neden Olur?

Mide yanması herkesin yaşayabileceği bir sağlık sorunudur. Ancak çoğu kişi bu sorunu neden yaşadığını bilmez. Aşırı yağlı, tatlı, ekşi veya baharatlı yiyecekler mide yanmasına sebep olur. İşte detaylar...

Mide Yanması Nedir?

Mide yanması mide asidinin yemek borusuna doğru çıkarak gırtlağa doğru oluşan yanma ve ekşime hissidir. Eğer kronik bir hastalığınız bulunmuyorsa tükettiğiniz besinleri sindiremiyor olabilirsiniz. Yiyecekleri çiğnemeden yutmak, ağır beslenmek mide yanmasına yol açabilir. Sizde mide yanmasından sıklıkla şikâyet ediyorsanız yiyecekleri çiğneyerek yutmayı ve kolay sindirebileceğiniz gıdaları tercih etmeyi deneyin.

Çok Sık Yaşıyorsanız Doktora Görünün

Yediklerinizi takip ederek size neyin iyi gelip neyin iyi gelmediğini bulabilirsiniz. Ancak mide yanmasının sebebi sadece tüketilen yiyecek ve içeceklerden kaynaklı olmayabilir. Çok sık mide yanması yaşıyorsanız bir doktora görünmenizde yarar var.

Yanlış Kıyafet Tercihi

Sağlıklı beslenmemenin dışında mide yanması yanlış kıyafet tercihinden de kaynaklı olabilir. Midenizi sıkan veya kasan dar kıyafetler midenizde yanmaya sebep olabilir. Ayrıca soğan, sarımsak, domates, baharatlı yiyecekler, kızartmalar, narenciye, kafeinli içecekler ve çikolata mide yanmasına yol açabilir.


Son Dakika Sağlık Haberleri için aşağı kaydırın.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

EN ÇOK OKUNANLAR