Mide Şişkinliği

Gün içinde çok yemek yediğimizde midemizde bir şişkinlik olduğunu ifade ederiz. Bu şişkinlik mide ağrısı çekmemize neden olur. Peki bu şişkinlik nasıl geçer? İşte haberin detayları…

Mide Şişkinliği

Mide Şişkinliği

Temel mide sorunları arasında gösterilebilecek bir diğer sorun olan mide şişkinliği sorunu, üst karın bölgesinde yaşanan ve vücutta sıvı toplanması ve birikmesine bağlı olarak gelişen bir sorundur. Mide şişkinliği sorununu şu şekilde tanımlamak ve açıklamak mümkündür:

MİDE ŞİŞKİNLİĞİ SORUNU

Sıklıkla görülen bir mide hastalığı olan mide şişkinliği sorunu, üst karın kısmında, üst karın boşluğunda, mide çevresinde, biriken gazın dışarı çıkamaması, tahliye edilememesi sorunu olarak karşımıza çıkmaktadır. Özellikle bu tür sorunların temel sebebinin yemek yeme şekli ve düzeni olduğunu bilmelisiniz. Ancak mide şişkinliği sorunu aynı zamanda bir sindirim sorunudur.

MİDE ŞİŞKİNLİĞİ SORUNU NEDENLERİ NELERDİR?

Besinlerin ve gıdaların hızlı tüketilmesi, yağlı gıdaların bolca tüketimi, baharatlı ve sıcak yiyecek ve içeceklerin gün içinde sıklıkla tüketimi durumunda mide, içinde bulunan gazı tahliye etme konusunda sıkıntı yaşayabilmektedir. Bu tür hastalıklara sebep veren ve insanların kendin midesine yaptığı en büyük temel ve tekrarlanan hatalarından olan, ekşi, acı, fazla baharatlı besinlerin tüketilmesi durumu, bu mide rahatsızlığında da ortaya çıkan temel sebepler arasında yer almaktadır. Aynı zamanda hazımsızlığa sebep olacak besinlerin tüketilmesi ve hızlı tüketilmesi de yine mide şişkinliğine sebep olacaktır. Aşırı asitli gıdaların gün içinde fazla tüketilmesi ve yine mide yanması sorunu gibi her mide rahatsızlığında görülebilecek faktörler mide şişkinliği sorununun da nedenleri arasına girmektedir.  Aynı zamanda, sağlıksız beslenme, alkol tüketimi, hazımsızlığın yanında aşırı stres, bağırsak parazitleri, sindirim sistemi hastalıkları da bu sorunun nedenleri arasında görülmektedir.

MİDE ŞİŞKİNLİĞİ SORUNUNUN BELİRTİLERİ NELERDİR?

Mide şişkinliği sorununun en önemli belirtisi mide bölgesinde görülen ve oluşan şişkinlik, kabarıklık hissidir. Bu his, mideniz üzerinde aynı zamanda yanma yaratabilir. Özellikle üst karın bölgesinde oluşan hassasiyetle, içinizdeki gazı tahliye etme ihtiyacı duyabilirsiniz. Aynı zamanda karın bölgesinde meydana gelen şişkinlik, görüldüğü bölge üzerinde baskı yapabileceği için şiddetli ağrılar meydana gelebilir ve ani kramplarla da her mide sorunun da olduğu gibi, karşılaşabilirsiniz. Özellikle karbondioksit içeren içeceklerin tüketiminden sonra vücutta, midede gaz birikimi, tahliye edilememesi durumu gözlemlenmektedir.

MİDE ŞİŞKİNLİĞİ SORUNU NASIL GİDERİLİR?

Bilmelisiniz ki, bu tür mide sorunlarının temel nedenleri kişiden kişiye farklılık gösterdiği ve asıl sebebi belli olmadığı için, yalnızca bir ilaç ile tedavi edebilmek mümkün değildir. Ancak, doğal çözümlerin mide sorunları üzerinde etkili olabilmektedir.  Etkili ve sürekli bir çözüm ile sağlığınıza kavuşmak istiyorsanız, dengeli beslenmek elbette ilk dikkat etmeniz gereken unsur olacaktır. Ancak dengeli beslenirken de dikkat etmeniz gereken belli başlı koşullar olacaktır. Örneğin, bu sorunu yaşayan bireylerin, karbondioksit içeren yiyecek ve içeceklerden, gazlı gıdalardan uzak durması gerekmektedir. Bunun dışında mide şişkinliği sorunu için dikkat edilmesi gereken bir başka nokta, hangi vakitte beslenildiğidir. Gece ve akşam saatlerinde tüketim yapıldığı takdirde çözüme kavuşmak pek de mümkün değildir. Dengeli beslenmeyi alışkanlık haline getirdiğiniz takdirde sizlere iyi gelmesi muhtemel olan bitkileri şu şekilde sıralayabiliriz: Zencefil, nane, rezene çayı, limonlu su…

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

EN ÇOK OKUNANLAR