Sağlıklı bir vücuda sahip olmamız için en önemli belirtilerden birisi de metebolizmamızdır. Uzun bir hayat yaşamak istiyorsak yapmamız gerekenlerin en başında metebolizmamızın bizden istediklerini yerine getirmek vardır.

Ama biz çoğunlukla metabolizmamıza zarar veren muhteşem hataları alışkanlık haline getiriyoruz. Özellikle metabolizmamızı yavaşlamasına sebep olan muhteşem hatalarımız mevcut. Çünkü yavaşlayan metabolizma yorulmuş iç organ demektir.

UYANMA SAATİ

Metabolizma için en değerli şeylerden biri de sağlıklı bir uykudur ve günde en az 6 – 8 saat arası uyumak gerekir. Bu sebeple vücudumuzun ihtiyacı olan uykuyu ona vermek için her gün düzenli olarak aynı saatte uyuyup uyanmalıyız.

KAHVALTI

Kahvaltı, bir türlü gereken özeni göstermediğimiz büyük bir sorunsal olarak hayatımızın ortasında duruyor da bir kare ona dönüp bakmak aklımıza gelmiyor.

KAFEİN FAZLALIĞI

Özellikle kahvaltı yerine geçen ya da doğru bir kahvaltıdan sonra tüketilen kahve de metabolizmamız üzerinde etki eden muhteşem hatalardan biri. Tabii abartıldığında

SPORDAN SONRA AÇ KALMAK

Elbette spor sağlıktır ve her uzman da bunu destekler; tabii doğru ilerlemek koşulu ile…

Spor sırasında yapılan egzersiz hareketleri kas depolarından harcama yapacağından bir saat içinde doğru bir beslenme ile vücudu doyurmamak metabolizma için bir zulümdür.

SU İÇMEMEK

Su hayat ve biz hayatımız için bunca değerli bir nimeti tüketmediğimizde metabolizmamıza en muhteşem hatayı yapmış oluyoruz.

Çünkü metabolizma dediğimiz şey aslında vücudumuzdaki enerjinin sindirimi, atıkların atılması, enerjinin vücut içinde değerlendirilmesi gibi tüm yaşamsal faaliyetlerin toplamıdır ve tüm bunlar için ortak ihtiyaç da sudur.