Menopoz kadınlık hormonlarıyla doğrudan ilişkili bir hastalık olmasının yanı sıra bu hastalığın tedavisinde de hormon ilaçlarının yeri büyüktür. Fakat bu ilaçlar tüketilirken bilinmesi gereken birşey vardır ki o da yan etkilerinin çok fazla olduğu gerçeğidir.

Özellikle fazlasıyla hararete yol açan bu hastalık aynı zamanda hafıza güçlükleri ve konsatrasyon bozukluklarına da yol açmaktadır. Hararetin yanında kalp çarpıntılarıyla da belirtilerini gösteren menopoz sinir, stres ve psikolojik etmenlerin oluşmasına sebebiyet veriyor. 

Menopozun kötü yan etkilerini azaltan doğru besinler tüketildiğinde bu hastalığın biraz hafiflediğini görebilirsiniz. Günlük besin ihtiyacınızı sağlıklı olanlardan yana kullandığınızda menopozun belirtilerini ve yan etkilerini de azaltmış olacaksınız. Kaliteli ve sağlıklı beslenebilmek için protein ağırlıklı beslenme ve bakliyat tüketimi yapmak gerekiyor. Kimyasal ilaçların yerine tüketeceğiniz bitkisel ilaçlar sayesinde bu yan etkilerden kurtulmak oldukça kolay olacaktır. İşte ilaç yerine tüketebileceğiniz o besinler;

ŞERBETÇİOTU

Ateş basmalarını azaltıp, uyku düzenini sağlar.

ÇARKIFELEK

Kaygıyı azaltıp, uyumaya yardımcı olur.

KARAYILAN OTU

Ateş basması ve gece terlemelerinde etkilidir.

ASLAN KULAĞI

Huysuzluk ve ruhsal problemler için kullanılır.