Menisküs Ne Zaman Ortaya Çıkar?

Menisküs, halk arasında ilerleyen yaşlarda ortaya çıktığı düşünülse de çocuk ve gençlerde de görülen bir rahatsızlıktır. Peki, menisküs ne zaman ortaya çıkar? Menisküs nasıl tedavi edilir? Detaylar haberimizde…

Menisküs Ne Zaman Ortaya Çıkar?

Menisküs Ne Zaman Ortaya Çıkar?

Diz ekleminde ağrı ve şişliğe neden olan menisküsün erken dönemde tedavi edilmesi büyük önem arz ediyor. Genç yaşlarda genellikle travma sonrası ortaya çıkan menisküs, ilerleyen yaşlarda diz eklemlerinin yıpranmasına bağlı oluşmaktadır.

Menüsküs, çocuk yaştan yaşlılığa kadar herkeste görülebilen bir hastalıktır. Yaş gruplarına göre semptomları ve hastaların şikâyetleri değişiyor. Genç yaşlarda daha çok travma sonrası ortaya çıkan menisküs yırtıkları, yaş ilerledikçe dejenerasyon denilen yaşlanmaya ve diz eklemlerinin yıpranmasına bağlı gelişiyor.

Genellikle hastalarda, diz ağrı, takılma, kilitlenme, belli bir açıdan sonra dizin açılamaması ya da kapatılamaması gibi şikâyetler görülmekte. İlk oluştuğu dönemde, özellikle travma sonucu oluştuysa diz ekleminde şişlik ve ciddi bir ağrıya sebep oluyor.

Tedavisi de yaş gruplarına göre değişiklik gösteriyor. Genç yaşlarda genellikle menisküsün yırtılan kısmını tamir etme seçeneğini göz önünde bulunduruluyor. Menisküsün yırtılan kısımları kapalı teknikle dikiliyor.

İLERİ YAŞ HASTALARDA OPERASYON TERCİH EDİLİYOR

İlerleyen yaşlarda menisküsün kanlanması azaldığı için tamir etmek çok mümkün olmuyor. Genellikle yırtılan kısmın kapalı ameliyatla temizlenmesi işlemi yapılıyor. Hastalar operasyondan sonra hızlı bir şekilde normal hayatlarına geri dönüyor.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR