Uzmanlarında üzerinde durdukları üzere meme kanserinde erken teşhisin fazlasıyla önemi vardır. Özellikle tanı aşamasında hastalık seyri birinci ve ye ikinci adımda ilerleme kat ediyorsa tedavi yolu daha kısa ve kolay olmaktadır.

Meme kanseri için en iyi teşhis yöntemi, kişinin kendini kontrol etmesidir. Göğüslerinizi, koltuk altından itibaren kontrol ederek, göğsünüzde bir şişlik, yumru fark ederseniz vakit kaybetmeden doktorunuza görünmeniz gerekiyor demektir.

Bağırsak hareketleriniz de meme kanseri hakkında bize uyarılar verebilir. Eğer aniden kabızlık problemi yaşıyorsanız bu belirtileri göz ardı etmemenizi önermekteyiz. Yapılan çalışmalar, kabız olan kadınların daha fazla meme kanseri riski taşıdığı görülmüştür.

Bazı belirtiler, hastalığın ilerleyen evrelerinde ortaya çıkar. Sürekli öksürüğünüz veya ses kısıklığınızın varsa ve diğer belirtileri de görüyorsanız, bu meme kanseri ciğerlerinizde de etkisini göstererek yayılma işlemine başladığını göstermektedir.

Ani ve açıklanamayan kilo kayıpları, çoğu kanserin erken belirtisidir. Bunun yanı sıra kilo aldığınız veya göğüslerinizin şiştiğiniz fark ederseniz bunun kanser belirtisi olması kaçınılmaz olabilir. Yeme alışkanlıklarınız ve spor faaliyetlerinizi takip ederek, bu hastalığa yakalanıp yakalanmadığınızı anlayabilirsiniz.