Bir kan testi, hastalıkların, minerallerin ve tuzların eksikliğinin ve bir vücut organının işlevinin belirlenmesinde son derece önemlidir. Test, hastanın damarından az miktarda kan çıkararak bir laboratuarda gerçekleştirilir. Birkaç kan testi türü vardır.İşte merak edilenler haberimizde...

MCHC, kırmızı kan hücrelerinde (RBC) hemoglobin (Hb) konsantrasyonunun tahmin edilmesine yardımcı olan böyle bir kan testidir. MCHC, Mean corpuscular hemoglobin concentration için kullanılan bir kısaltmadır. Düşük veya yüksek MCHC, anemi türünün belirlenmesinde önemli parametrelerden biridir. Düşük bir MCHC düzeyi demir eksikliği anemisinin bir göstergesidir; buna karşın yüksek düzey, makrositer anemi olarak da adlandırılan B12 anemi vb vitamininin bir göstergesidir.

MCHC’nin KAN TESTİNİN ÖNEMİ NEDİR?

Kanındaki MCHC sayısını öğrenmek için öncelikle normal değerin ve nasıl hesaplanacağı bilinmelidir. Yetişkin bir bireyde MCHC’nin normal değeri % 28 – 36 arasında, çocuklarda % 32 – 34 arasında değişmektedir. Bununla birlikte, aralık testin yapıldığı makineye göre farklılık gösterebilir. Bu nedenle, laboratuvar raporunda verilen normal değeri okumak önemlidir. MCHC’yi hesaplamak için, laboratuvar teknisyeni veya makine standart bir formülasyon kullanmaktadır. Bu, doldurulmuş kırmızı kan hücresi miktarına bölünen hemoglobin yüzdesi.

Hasta, yorgunluk, solgunluk belirtileri gösteren bir doktora danışınca veya herhangi bir organdan bir enfeksiyon veya kanama olması durumunda, belirli kan testleri önerir ve MCHC sayısı, test edilmesi gereken bileşenlerden biridir. Testte genellikle MCV (ortalama vücut hacmi) gibi diğer kan testleri de önerilir. MCHC sayısı öncelikle anemi türünün teşhisi için bir gösterge ve durumun ne kadar şiddetli olduğunu gösterir.

 MCHC DÜŞÜKLÜĞÜ NE ANLAMA GELİR?

Ortalama korpusküler hemoglobin konsantrasyonunun ortalama seviyesi % 33 civarındadır. Seviyeleriniz % 28’in altındaysa, doktorunuz onları çok düşük sayabilir. Bu düşük düzeyler zamanla kan kaybı, vücutta çok az demir veya hipokromik anemiye neden olabilir. Hipokromik anemi veya demir eksikliği anemi, genellikle kırmızı kan hücrelerinin düzgün çalışması için yeterli miktarda hemoglobine sahip olmadığı anlamına gelir. Durum böyle ise, daha fazla araştırma yapılmalıdır. Demiri emme, iç kanama, herhangi bir gastrointestinal tümör veya spesifik bir durumunuz olabilir.

Son Dakika Sağlık Haberleri için aşağı kaydırın