Maske, Aşı Gibi Antikor Gelişmesini Sağlıyor

Koronavirüs salgınından korunmak için takılan maskelerin aşı etkisi yarattığına dair iddialar ortaya atıldı. Bunun üzerine uzmanla, önemli açıklamalarda bulunarak maskenin pasif bir bağışıklık kazandırdığını belirtti.

Maske, Aşı Gibi Antikor Gelişmesini Sağlıyor

Maske, Aşı Gibi Antikor Gelişmesini Sağlıyor

Dahiliye Servisi İdari ve Eğitim Sorumlusu Prof. Dr. İbrahim Akdağ, maske takmanın vücuda girme ihtimali olan virüs miktarını azaltacağını ve buna bağlı olarak da vücudun virüse karşı pasif bir direnişe geçtiğini belirtti.

PASİF BİR BAĞIŞIKLIK KAZANDIRIYOR

Maske takmanın pasif bir bağışıklık kazandırdığını belirten Prof. Dr. Akdağ, ‘Maske pasif bir bağışıklık kazandırıp sanki aşılama yapılmış gibi vücuda küçük küçük dozlarda defalarca virüs girişi olduğu için antikor geliştirilmesini sağlayabiliyor. Son yapılan çalışmalar da bunu gösteriyor. Örneğin neden bu virüs yoğun bakımdaki doktorlarda daha ağır seyrediyor? Çünkü virüs yükünü çok fazla bir şekilde alıyorlar. Ya da direkt temas sonucu hasta olan bir bireyde neden hastalık ağır seyrediyor? Çünkü yine virüs yükü çok fazla ve bu şekilde bünyeye çok fazla virüs alınmış oluyor. Onun için virüs yükünün hafif olması hastalığı daha hafif seyretmemizi sağlıyor. Yani 'maske takmak virüse karşı pasif direniş sağlıyor' diyebiliriz. Son çalışmalar bunu gösteriyor. Maske takarak vücudumuza giren virüs miktarını düşürüyoruz. Bu durum virüsün vücuda girdiği doza bağlı olarak hem asemptomatik seyredilebilir hem de vücudumuz daha ağır hastalık geçirmekten ziyade hastalıktan önce aşılanmış gibi antikor geliştirebilir’ dedi.

MASKE HASTALIĞI HAFİF ATLATMAYA YARDIMCI OLUYOR

Prof. Dr. Akdağ, maske takan kişilerin Kovid-19’dan enfekte olsa dahi çok daha hafif bir atlattığını vurgulayarak konuşmasına şöyle devam etti:

‘Vücuda giren virüsü belki tamamen elimine edemeyebiliriz. Fakat maske takarsak; maske, hastalığı daha hafif atlatmamıza sebep olacak. Hastalığı asemptomatik seyrederek geçirebileceğiz, bu çok önemli bir şey. Sevdiklerimizi, yaşlı insanlarımızı, bütün toplumu korumaya çalışıyoruz ve maskenin önemini anlatıyoruz. İşte maskenin en önemli özelliklerinden bir tanesi bizim hastalığı daha hafif atlatmamızı ya da asemptomatik şekilde atlatmamızı sağlaması. Çünkü vücudumuza daha az virüs girmiş oluyor. Yani kesinlikle maske vücudumuza giren virüs miktarını düşürüyor. Fakat eğer immun sistemimiz bozuksa, yaşlı veya kanser hastasıysak, böbrek nakiliysek; bunlarda virüs bünyeye az miktarda girse bile ciddi bir şekilde hastalık yapabilir. Bunları bir kenara koyduktan sonra normal toplum içerisinde eğer maske takarsanız, vücudunuza giren virüs miktarı maske takmayanlara göre daha az olacaktır.’

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

EN ÇOK OKUNANLAR