Medipol Mega Üniversite Hastanesi Ortopedi ve Tramvatoloji - Omurga Cerrahisi uzmanlarından Doç. Dr. Bekir Yavuz Uçar, uzun süre masa başında kalan, saatlerce ayakta kalan ve kamera gibi ağır yük taşıyan gazetecilerin için de bulunduğu ortopedik rahatsızlıklar konusunda önemli tedbirlerden bahsetti.

Çalışanların kendilerine ergonomik bölümler oluşturmasının sağlıklı yaşlanmak için ciddi önemi olduğunu ifade eden Doç.Dr. Uçar, şunları söyledi:

Zor şartlar altında hizmet veren gazetecilerin sık karşılaştığı omurga merkezli ağrılarıdır. Omurgada kuvvetli boyun, sırt ve bel ağrıları yalnız veya beraber görülebilirler. Ana kural objeye doğru eğilmemektir. Objeyi kendimize doğru çekerek, yaklaştırmamız gerekir. Omurga dik pozisyonda olmalı ve eğilmeden yazı yazılmalıdır. Elbette göz hizasına gelebilmesi için bilgisayar altına destek konulması gerekir. Kameramanlara ise özellikle tavsiyem yerden eğilerek değil, çömelerek ekipmanlarını almasıdır. Haber yazarken gazetecilerin hareket eden tek organları elleri ya fare tıklanıyor ya da klavye tuşlanıyor. Bundan dolayı en sık karşılaşılan rahatsızlık karpal tünel sendromu denen el bilekte sinir sıkışıklığı oluyor. Elde uyuşukluk ve güç kaybı oluşturabilen bir durumdur. Bu sebeple hastalık oluşmadan önlem almak en doğru olandır. Ana kural ise masa başında bir saatten fazla zaman geçirmemektir. Bir saat sonra beş ilâ on dakika arasında ellerimizi ve omurgamızı dinlendirmektir. Bu sizin bedeninize yapabileceğiniz en güzel ve sağlıklı yatırımdır.”

Son Dakika Sağlık Haberleri için aşağı doğru kaydırın.