Yapılan uzun denetimlerin sonucunda birçok bebek maması önlüklerinde, çocuk bisikletlerinde ve oyuncaklarında kimyasal içeren zehirli maddeler tespit edildi. Çocuk giysileri, yiyecek için ürünler, açıkta satılan deterjanlar, mama önlükleri, çocuk bisikletleri, su oyuncakları ve kırtasiye gibi ürünlere yönelik denetimlerin gerçekleştirildiği de kaydedildi.

Bakanlıktan yapılan açıklamalarda amaçlarının ise sadece güvenli ürünlerin dolaştığı bir piyasa oluşturmak olduğunu ifade ederek, "Bizim için tek bir güvensiz ürünün dahi piyasada bulunması kabul edilemez bir durum olarak görüyoruz" şeklinde belirttiler. 

Tüm bu yapılan hedeflere ulaşmak için ve hem de tüm örgütlerle entegre olan çalışmalarla birlikte bu uygulamalar kararlılıkla sürdürülüyor. Piyasaların denetlenmesi ve piyasanın nabzının tutulması bu açıdan oldukça önem taşır. Güvensiz ürünlerin üretilmesinde bakanlıkların da sistematik çalışmaları sonucunda büyük adımlar atılmasına yardımcı olunmuştur. Bakanlığın öcelikli görevi bu tür merdiven altı firmaların kapatılması ve bu zararlı maddelerden oluşan ihtiyaç malzemelerinin üretimden tamamen kaldırılması yönünde olmalıdır. Bu durum üzerine yapılan araştırmalar sonucunda da bu tür üretimlerin son bulacağının sinyalleri verilmiştir.