Malezma Nedir? Malezma Neden Olur Kimlerde Görülür?

Malezma nedir, neden olur, kimlerde görülür? Malezma bir cilt sorunu mudur? Malezma ne zaman bir sağlık problemi olmaya başlar. İşte malezma hakkında bilmek istediğiniz her şey.

Malezma Nedir? Malezma Neden Olur Kimlerde Görülür?

Melazma ciltteki melanosit hücrelerinin aktivasyonu ve melanin pigmentinin yükselişine bağlı olarak cildin koyulaşmasıyla karakterize bir durumdur. En sık yanak, burun üzeri, alın, çene ve bıyık bölgesi , daha nadiren de vücutta güneş gören omuz göğüs ve kolların üst bölgeleri de etkilenebilir.

MALEZMA NEDEN OLUR?  

En sık karşılaşılan sebebi güneş maruziyeti (ultraviole ) olup yaz aylarında artış gözlenir. Evdeyken, araba kullanırken camdan giren ultraviole ışık ayrıca ev, ofisteki ışık kaynakları, bilgisayar ekranından yansıyan ışık dahi melazmayı tetikleyebilir. Başta gebelik olmak üzere hormonal farklılıklar, doğum kontrol haplarının ve horman salgılayan doğum kontrol yötemlerinin (rahim içi araç) kullanılması, oto-immun tiroid hastalığı, adrenal yetmezlik, sıcak maruziyeti , parfüm içeren kozmetiklerin güneş gören bölgelerde kullanılması melazmanın diğer nedenleri arasındadır.

TEDAVİDE NELER KULLANILIR?  

- Leke açıcı ilaçlar (hidrokinon, azeleik asid, topikal retinoidler gibi)

-  Kimyasal peeling

- Lazer tedavileri (q-switch ve fraksiyonel lazerler)

Melazmadan korunma ve tedavinin devamında şunlara dikkat edilmelidir:
Melazma tedaviyle birkaç ayda belirgin biçimde gerilerken kısa sürede tekrarlayabilir. Güneşten korunma en önemli korunma yöntemidir. 50 faktör ve üzeri UVA/UVB filtreli güneş koruyucuların hergün kullanılması çok önemlidir. Hormonal ilaçlara bağlı meydana geldiyse bu ilaçların kesilmesi şarttır. Antioksidan gıdalar yada besin destekleri, niasinamid (B3 vitamini), c vitamini kullanımı melazmayı baskılamada ve diğer tedavi seçeneklerine destek olarak etkili bulunmuştur.

Son Dakika Sağlık Haberleri için sayfayı aşağı kaydırın.

Yorum Yaz

Diğer Sağlık Haberleri