Makattan Kan Gelmesi

Bu yazımızda makattan, anüsten neden kan gelir? makattan kan gelmesi nasıl tedavi edilir? konusu hakkında bilgilere yer verdik detaylar haberimizde...

Makattan Kan Gelmesi

Bu yazımızda makattan, anüsten neden kan gelir? makattan kan gelmesi nasıl tedavi edilir? konusu hakkında bilgilere yer verdik detaylar haberimizde...

MAKATTAN KANAMANIN BELİRTİLERİ

  • Makattan damlama şeklinde kan gelmesi, sızıntı şeklinde kanama, tuvalet kağıdında kan belirlenmesi ve aktif kırmızı renkli kanama şeklinde olabilir.
  • Yaşlı ve kalp hastalığı olan hastalar makattan kanama nedeniyle kolaylıkla şoka girebilirler.
  • Bağırsağın divertüküler hastalığı ve anjiodisplazi gibi sorunların kadınlarda daha sık olması nedeniyle alt sindirim sistemi kanaması kadınlarda daha sık görülür.
  • Kalın bağırsağın makata yakın olan sol bölümünden kaynaklanan kanamalar açık ve parlak kırmızı renkli iken (hematoşezi), başlangıç bölümü olan kalın bağırsağın sağ yarısından kaynaklanan kanamalar bordo renk alır ve sıklıkla kansızlık ile belirti verirler. Mide ile onikiparmak bağırsağından kaynaklanan kanamalar ise siyah renkli (melena) görülürler.

MAKATTAN KANAMA NE GİBİ SORUN YARATIR

Uzun dönemde küçük miktarlarda olursa veya bol miktarda ani kan gelirse, hastada kansızlık oluşturabilir ve halsizlik, bitkinlik ve nefes zorluğu gibi yakınmalara neden olabilirler. Özellikle, şiddetli olan makattan kanama vakaları sonrasında özellikle 65 yaş üzerindeki hastalarda % 10-20 oranında hastanın yaşamını yitirme riski mevcuttur.

MAKATTAN KAN GELMESİ NEDENLERİ

1) Basur

Basur makattan kan gelmesinin en sık karşılaşılan nedenidir. Basurun nedeni makat bölgesindeki ve kalın bağırsak sonundaki damarların şişmesidir. Dışkıda parlak kırmızı renkte kana ve tuvalet kağıdında kan görülmesine neden olabilir. Makat civarında kaşıntıya da neden olur.
Aşağıdaki etkenler basuru tetikleyebilir:

Yeterince lifli gıda almamak veya iltihaplı bağırsak hastalıkları gibi nedenlerle kabızlık yaşamak, tuvalette uzun süre kalmak

Uzun süreli ishal

Aşırı kilolu olmak

Yaşlılık, bağ dokularının zayıflaması

Hamilelik

Sürekli ağır kaldırmak

Kalıcı öksürükler, tekrarlayan kusmalar

Uzun süre oturmak

2) Makat Çatlakları Ve Yırtıkları

Anal fistül kalın bağırsak sonu ile denilen sık sık makattan kan gelmesine neden olmaktadır. Ağrılı olabilir, makat bölgesindeki cildin hassaslaşmasına neden olabilir. Kanama genellikle bir süre sonra durur. Aşağıdaki etkenler makat çatlağına neden olabilir:

Kabızlık

Uzun süreli ishal

Ülseratif kolit, Crohn hastalığı gibi iltihaplı bağırsak hastalıkları

Hamilelik ve doğum

Nadiren frengi veya bel soğukluğu gibi cinsel yolla bulaşan hastalıklar

Anüsteki büzücü kasların beklenmedik şekilde gergin olması

Anal fissürler sürekli tuvalete çıkma ihtiyacı varmış gibi hissettirebilirler. Birkaç hafta içerisinde tamamen iyileşecektir.

3) Anal Fistüller

Anal fistül kalın bağırsak sonu ile makat arasında meydana gelen kanal benzeri doku değişimidir. Çoğu zaman makatın iç tarafında oluşan apselerden kaynaklanır. Bu apseler içi bakteri dolu iltihaplı keseciklerdir. Neden oluştukları tam bilinmemektedir.

4) Kolon Kanseri

Makattan kan gelmesinin nedeni nadiren kolon kanseri olmaktadır. Kolon kanseri aşağıdaki nedenlerle tetiklenebilir:

Kırmızı et veya işlenmiş gıda tüketmek

Sigara

Alkol

Aşırı kilolu olmak

Hareketsizlik

İltihaplı bağırsak hastalıkları

5) Diğer Nedenler

Aşağıdaki etkenler de makattan kan gelmesine neden olabilmektedir:

Divertikülit: Kalın bağırsak yüzeyindeki çıkıntıların iltihap kapması durumudur. Lifli gıda tüketilmezse tetiklenebilir.

Kolon polipi: Kolon kanserine de neden olabilen, kalın bağırsak ve rektum mukozasının anormal büyümesi ile ortaya çıkan yapılardır.

Kolon ve rektum polip alma ameliyatı, diğer cerrahi müdahaleler

Mide ülseri, yaralanma vb. nedenlerle ağız, yemek borusu, mide, onikiparmak bağırsağı veya ince bağırsakta oluşan kanamalar da makattan kan gelmesine neden olabilir. Ancak kırmızı renkte görülebilmesi için kanamanın aşırı miktarda olması gerekir. Bu durumda acilen hastaneye gidilmelidir.

MAKATTAN KAN GELMESİ TEDAVİSİ

Aşağıdaki önlemler çoğu makattan kan gelmesi vakasının daha kısa sürede iyileşmesini sağlayacaktır:

Lifli beslenin, kabızlığı giderin. Bu amaçla tahıl, meyve ve sebze tüketin.

Bol su için.

Çay, kahve ve kola gibi kafeinli ürünler tüketmeyin.

Tuvalete oturulduğunda ıkınmak basuru, yırtıkları artırabilir.

Kuru değil nemli tuvalet kağıdı kullanın.

Tuvalet kağıdını silerek değil, küçük dokunuşlarla kullanın.

Kabızlığı gidermek için laksatif ilaçlar kullanılabilir.

Son Dakika Sağlık Haberleri için aşağı kaydırın


[N-#63084]

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR