Vücudu bulaşıcı hastalıklardan korunmak için bağışıklık sistemi ile çalışan beyaz kan hücreleridir.Peki, Lökosit Yüksekliği Belirtileri neler, nasıl tedavi edilir? İşte merak edilenler haberimizde...

idrar yolu enfeksiyonu veya genital organ enfeksiyonları anlamına gelmektedir. İdrarda lökosit yüksekliği, gelişen enfeksiyona bağlı olarak kişilerde sık sık idrara gitme isteği uyanır. İdrarda lökosit yüksekliği, enfeksiyondan dolayı idrar yaparken yanma, tam boşalamama hissi olması, akıntı, ateşin yükselmesi, üşüme, titreme gibi şikayetler görülebilmektedir. İdrarda lökosit yüksekliği, idrarda lökosit yüksekliği tehlikeli bir durum değildir. Fakat vücudun herhangi bir enfeksiyona maruz kaldığını ve bir hasar aldığının göstergesidir. İdrarda lökosit yükseliği, için muhakkak ilaç kullanılmalıdır. İdrarda normal sayıdaki lökosit sayısı her saha için 3-5 lokositdir. İdrarda lölosit yüksekliği, her sahada beşten fazla lokosit görülmesi idrar yolunun enfeksiyonunun bir göstergesidir.

İdrara Lökosit Nasıl Geçer;
 
Vücut hastalıklarla savaşırken ölen lökositleri idrarla atar. Vücut enfeksiyonla savaşmak için daha fazla miktarda lökosit üretmektedir. Ölen lokositler vücuttan idrar yoluyla atıldığı için idrarda her zaman az miktarda lökosit görülmektedir. İdrarda her sahada fazla miktarda lökosit görülüyorsa bu durum idrar yolu enfeksiyonu anlamına gelmektedir.
 
İdrarda Lökosit Yüksekliği Nedenleri;
  • Böbrek Enfeksiyonu,
  • Hamilelik,
  • İdrarın uzun süre tutulması,
  • İdrar yolunda tıkanıklık,
İdrarda Lökosit Yüksekliği Belirtileri;
 
Bulanık ya da kokulu idrar. Boşaltım sırasında acı ya da sık sık idrara çıkma isteğinin olması. Ateş yüksekliğinin ve titremenin olması. İdrarda kan görülmesi. Böbrek iltihabının olması. İdrar kesesi tümörünün olması.
 
İdrarda Lökosit Yüksekliği Tedavisi;
  • Enfeksiyona Yönelik Tedavi; İdrar yolu enfeksiyonuna yönelik antibiyotikler verilmektedir. Doktorun önerdiği antibiyotik doğru ve düzenli bir şekilde kullanılmalıdır. idrar yollu enfeksiyonun tedavisinde kullanılan antibiyotik isimleri, aksef 500 miligram tablet, cipro 750 miligramlık tablet, enfexia 500 miligramlık tablet, azitro 500 miligramlık tablet, sefax 500 miligramlık tablet kullanılabilmektedir.
  • Kişisel Hijyen; İdrar yolu enfeksiyonunda hijyene dikkat etmek gerekmektedir. Cinsel organ ılık suyla ve yumuşak sabunla (vücud pH'na uygun olan) yıkanmalı ve sonrasında tahriş etmeden kurulanmalıdır. Enfeksiyon geçinceye kadar cinsel ilişkiden kaçınılmalıdır. Bakterinin yayılmasını engellemek için, sık sık iç çamaşırı ve havlular değiştirilmelidir. İç çamaşırları yüksek derecede yıkanmalı ve ütülenmelidir.
  • Uygun Beslenme Alışkanlıkları; Enfeksiyonu önleyecek şekilde beslenilmelidir. Yaban mersini ve yaban mersini suyu tüketmek idrar yolu için bakterilerin enfeksiyonunu önlemede etkilidir. Yaban mersini, idrar yolunu iç tarafına bakterilerin yapışık gelişmesini zorlaştıran bir astar oluşmasını sağlamaktadır. Yaban mersini yüksek oranda şeker içerir. Şeker hastaları yaban mersini ve suyunu içerken dikkatli olmalıdır. Su ve karbonat karışımı içmek boşaltım sistemindeki pH değiştirerek enfeksiyona neden olan bakterileri atmada etkilidir. B ve C vitamini bulunan gıdalar tüketmek enfeksiyonun etkili bir biçimde atmasına yardımcı olmaktadır. Ayrıca sağlıklı bir bağışıklık sisteminin oluşmasında yardım eder.

Son Dakika Sağlık Haberleri için aşağı kaydırın