Lazer Yanığını Geçirmenin Yolları

Son yıllarda adını çok duyduğumuz Lazer, birçok kişi tarafından yaptırılmaktadır ve tıbbın gelişmesi ile çok basit bir operasyonlarda yer almıştır. Herkes tarafından tercih edilmeye başlanan lazer yanığı nasıl geçer? Diye araştırılmaya başlanmıştır. İşte haberin detayları…

Lazer Yanığını Geçirmenin Yolları

Lazer Yanığını Geçirmenin Yolları

Özellikle kadınların istenmeyen tüylerden kurtulmak için yaptırdığı lazer son yıllarda erkeklerde yaptırmakla beraber lazer yanığı olarak adlandırılan bir durum vardır ki bu, ciltte meydana gelen tahriş ve o bölgede oluşmuş hasardır.

LAZER YANIĞI NEDİR?

Dövme sildirme işleminde de kullanılan lazer ve sonrası oluşan yanık izleri istenmeyen görüntü yarattığı için dikkat edilmesi gereken uygulamadır. Lazer uygulandıktan sonra, kişinin güneşe çıkmaması istenir, cilde uygulanan ışınlar ciltte bazı hasarlara yol açabilmektedir. Hassas ciltlerde daha fazla görülmektedir. Cildinizde egzama gibi ya da alerjik bir durum varsa lazer yaptırmadan önce doktorunuza mutlaka bildirin. Gözle görülmeyen bu ciltte ki hasarlar güneş ışınlarıyla birleşin de yanık görünümünü vermektedir. Bu yüzden lazer işlemlerinin kış aylarında yaptırılması hekimler tarafından özellikle söylenir. Peki Lazer Yanığı Nasıl Geçer?

Güneş Koruyucu Sürmek, lazer uygulanan bölgeye kuvvetli bir güneş koruyucu sürülerek güneş ışınlarından kaçınmak gerekir. Bölgede oluşan kararmalar için leke açıcı kremler alınıp sürülebilir.

Cilde iyi gelebilecek vitaminler uygulanmalı, yanık oluşan alanların iyi korunmasına özen göstermeli ve cilt dostu e vitamini, b5 vitamini, çinko oksit gibi içeren ilaç ve merhemleri kullanmalısınız.

Yanık İzlerine Yumurta Yağı, yumurta cilt maskelerinde de çokça kullanılan ve hemen hemen herkesin evinde bulunan bir üründür. 10 tane kadar yumurtayı haşlayıp yumurtanın sarısını bir tavaya doğrayıp ocağa pişirmeye alın ve 10 dakika kadar yumurta sarılarını içerisine hiçbir yağ dökmeden pişirin, pişirme işlemi yapılırken bolca karıştırın ve bir tülbent içine bu pişen yumurtaları dökün ve sıkıca bağlayıp yumurtanın yağını bir kaba dökün. Bu yağı lazer yanığınıza sürerek zamanla iyileşildiği görülmektedir. Yumurtanın yağı çok faydalıdır özellikle kırışıklarda maskelerde ve yanık lekelerini gidermede sıkça kullanılan üründür. Leke giderici kremlerin içinde de yumurta bulunmaktadır. Leke giderici kür olarak Türk kahvesinin içine karbonat atılarak lekeli bölgeye sürülmesi lekeleri zamanla yok ettiği bilinmektedir. Bu işlemi yine bir hekime danışarak uygulayabilirsiniz bu yöntemler çabuk iyileştiren yöntemler değildir fakat her gün düzenli yapıldığında yumurta yağının da Türk kahvesi kürünün de lekeleri yok ettiği bilinmektedir.

KİMLER LAZER YAPTIRMAMALI?

Doktorlar tarafında da önerilen yaş kısıtlaması, 18 yaşından büyük olmalı ve vücut gelişimini tamamlamış olması gerekir. Küçük yaşta ki kişilere uygulanan lazer de pek bir fayda etmeyecektir.

  • Vitiligo hastalığı
  • Sedef hastalığı
  • Son bir yılda akne ilacı kullananlar
  • Hamileler
  • Hormon problemi yaşayanlar

Eğer ki yukarıda ki hastalıklardan sizde var ise ve hamileyseniz kesinlikle lazer yaptırmanız istenmeyecektir. Bunun aşamaları olmakla beraber ileri sevilerde ağır geçiriyorsanız hastalığınızı size uygun bir işlem olmayacaktır ve vücudunuz için tehlike yaratacaktır.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR