Kuş Gribi Hortladı !

Bir dönem ülkemizde de çok kişinin ölüme sebep olan H7N9 türü kuş gribinin ardından, şimdi de Çin'de H7N4 tipi kuş gribinin bir insana bulaştığı ortaya çıkarıldı.

Kuş Gribi Hortladı !

Yakın geçmişte ülkemizde de ölümlere yol açan ve epey tehlikeli olarak adlandırılan kuş gribi yeniden hortladı. Çin Ulusal Sağlık ve Aile Planlaması Komisyonu'ndan yapılan basın açıklamasına göre, ülkenin doğusundaki Jiangsu'da yaşayan 68 yaşındaki bir kadında kuş gribi benzeri H7N4 tespit edildi. Kadının 25 Aralık 2017'de hastalanarak hastaneye kaldırıldığı ancak taburcu edilen kadının şu anda sağlık durumunun iyi olduğu açıklandı. 

Hong Kong hükümeti de ilk kez H7N4 kuş gribi virüsü benzerinin bir insanda görüldüğünü belirtti. Çinli yetkililer tarafından bilgilendirildiklerini belirten Hong Kong Sağlık Koruma Merkezi de " Hastalanan kadın semptomların başlamasından önce canlı kümes hayvanları ile aynı ortamda bulunduğu biliniyor" açıklamasını yaptı. H7N4 virüsünün ilk kez bir insanda görüldüğü Çin'de H7N9 kuş gribi virüsü insanlar arasında daha yaygın. 

H7N9 virüsü nedeniyle 2003 yılından bu yana en az 600 kişi hayatını kaybetti, 1500'den fazla kişi de hastalığa yakalandı. 1997'de Hong Kong'da 6 kişinin virüsün H5N1 türevi sebebi ile hayatını kaybetmesi dünyada kuş gribi virüsünün insanlarda görüldüğü ilk vakalar olmuştu. Umuyoruz bu kuş gribi salgını da öncekiler kadar insan hayatını tehlikeye atmaz.

Son Dakika Sağlık Haberleri için aşağı kaydırın.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

EN ÇOK OKUNANLAR