Kumaş Maske Çift Yönlü Koruyor

Yeni tip koronavirüs salgını adeta dünya genelinde hüküm sürerken, çeşitli araştırmalar devam ediyor. Alınan tedbirler arasında yer alan maske ile ilgili bir yeni araştırma daha yapıldı. Araştırmaya göre kumaş maskeler Kovid-19’a karşı çift yönlü koruma sağlıyor.

Kumaş Maske Çift Yönlü Koruyor

Kumaş Maske Çift Yönlü Koruyor

Koronavirüs salgınının tüm dünyada etkisi devam ederken, çeşitli tedbirler alınıyor ve araştırmalara her gün yenisi ekleniyor. ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri, Kovid-19 için kullanılan kumaş maskelerin, Kovid-19’a karşı çift yönlü koruma sağladığının tespit edildiğini duyurdu. 

LiveScience'ta yer alan habere göre, ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC), yeni tip koronavirüs kılavuzunda kumaş maskeler hakkında güncelleme yaptı. Kılavuzda yer alan bilgilere göre, kumaş maskelerde ‘filtreleme’ özelliği olduğu ve havada bulunan enfeksiyona neden olabilecek potansiyeldeki damlacıkları filtreleyerek kişiye koruma sağladığı ifade aktarıldı.

CDC, kumaş maskelerde bulunan filtreleme özelliğinin, bu konuda gerçekleştirilen çalışmalar tarafından desteklediğinin altını çizdi. Birçok çalışmada, kumaş maske takanların ve çevresindekilerin korunduğunun tespit edildiğini belirten CDC, USS Theodore Roosevelt uçak gemisinde ortaya çıkan Kovid-19 salgınında, kumaş maskelerin enfeksiyondan yüzde 70 oranda koruduğu bulgusunun elde edildiğini belirtti.

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri aynı zamanda sık dokuması olan kumaşlarla veya birkaç kat kumaş kullanılarak gerçekleştirilen maskelerin, tek katlı ve seyrek dokunan kumaşlarla üretilen maskelerden daha koruyucu etkisi olduğunu aktardı. 

CDC'nin önceden yayınladığı yönergede kumaş maskelerin, kişileri Kovid-19 olanlardan koruduğu kayıt edilmişti.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

EN ÇOK OKUNANLAR