Kulakta Kaşıntı Bunun Belirtisi

Dış kulakta meydana gelen kaşıntılar, dış kulak iltihabının belirtisi olabilir. Peki, dış kulak iltihabı nedir? Dış kulak iltihabı belirtileri nelerdir? Dış kulak iltihabı nasıl tedavi edilir? Detaylar haberimizde…

Kulakta Kaşıntı Bunun Belirtisi

Kulakta Kaşıntı Bunun Belirtisi

Özellikle yüzücülerde sık görüldüğü için yüzücü kulağı olarak da adlandırılan dış kulak iltihabı, kulağın dış kulak olarak isimlendirilen yerinde iltihap oluşması durumudur. Bilinen en önemli nedeninin ise kulak kanalındaki ciltte bakteriler oluşmasıdır. İşte dış kulak iltihabı hakkında merak edilenler…

DIŞ KULAK İLTİHABI NEDİR?

Otitis externa yani dış kulak iltihabı, kulak kepçesi ile kulak zarı arasındaki tüp olan dış kulak kanalının iltihaplanmasına verilen isimdir. Genel olarak "yüzücü kulağı" olarak adlandırılır; çünkü suya tekrar tekrar maruz kalmak kulak kanalını iltihaplanmasına karşı daha savunmasız hale gelir.

DIŞ KULAK İLTİHABI BELİRTİLERİ

Dış kulak iltihabında görülen belirtiler genel olarak hafif başlar. Fakat enfeksiyon tedavi edilmezse ya da başka alanlara yayılırsa daha ciddi belirtiler görülebilir.

  • Dış kulak yolunda kaşıntı,
  • Kulakta kızarıklık,
  • Kulak kepçesini çekmekle artan rahatsızlık hissi,
  • Kulaktan berrak, kokusuz bir akıntı olması.

DIŞ KULAK İLTİHABI NEDEN OLUR?

Dış kulak iltihabına neden olan ana faktör nemdir. Yüzme, çok sık duş almak gibi suya fazla maruz kalındığı durumlarda dış kulak enfeksiyonu gerçekleşebilir. Kulak kanalının içinde kalan su, bakterilerin çoğalması için uygun ortamın oluşmasına neden olur. Otitis eksterna en sık enfeksiyonlar sebebiyle gelişir. Enfeksiyonlar bazen mantar veya virüs kaynaklı olmasına rağmen en sık olarak su ya da toprakta bulunan bakteriler tarafından oluşturulur.

DIŞ KULAK İLTİHABI NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Çoğu vakada iltihabın türüne ve ciddiyetine göre tedavi uygulanır. Tedavide aşağıda belirtilen bileşenlerin kombinasyonunu içeren kulak damlaları kullanılır:

  • Kulağın normal antibakteriyel ortamını geri kazanmaya yardımcı olan asidik çözeltiler,
  • İltihabi durumu azaltmak için steroidli damlalar,
  • Bakterilere karşı savaşmak için antibiyotik içeren damlalar,
  • Daha ciddi bakteriyel enfeksiyonlarda ağızdan antibiyotik tedavisi,
  • Mantarın sebep olduğu bir enfeksiyonla savaşmak için antifungal ilaçlar.

Bunlara ek olarak kulak ağrısı için ağrı kesici ilaçlarda verilebilir. Kulakta cilt altı irin toplanması varsa steril bir iğne ile delinerek içerisinin boşaltılması gerekir.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR