Kulak sağlığını korumanın bir çok yolu bulunmaktadır. Kulaklarda bulunan bariyerler sayesinde de kulaklarımız kendini çok iyi muhafaza edebilmektedir. Fakat yaş aldıkça bu bariyerler oldukça zarar görebilmktedir. Zarar gören kulakların daha fazla hasara maruz kalmaması için ise uygulanması gereken bazı önlemler bulunmaktadır.
Özellikle uzmanlar kulak temizliği yapılırken oldukça dikkatli olunmasını öneriyor. Kulakların içerisine giren her materyal kulak bariyerine de zarar vermektedir. Kulak dışarıdan gelen mikroplara karşı zaten bir kalkan görevi görmektedir. Kulak içerideki mikropları bir salgı yardımıyla dışarı atmaktadır. Bu durum kulağın dışında mikrop salgılarının birikmesine sebp olmaktadır. Bu salgı kulak dışındayken de kulağın içerisine herhangi bir materyal girmesi oldukça zararlıdır.

Kulak sağlığı açısından kulak içine giren her madde gibi su da büyük tehlikelere yol açabilmektedir. Özellikle yüzücü olanların bu konuda oldukça bilinçli olmaları gerekmektedir. Bilinçli bir şekilde yüzme işlemi gerçekleştiği zaman kulaklarında zarar görmesi büyük oranda engellenmiş olacaktır. Bu durum kulak tıpası kullanan yüzücüler için de aynı oranda geçerli olmaktadır.