Kulak Temizliği Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Bütün insanların kulakları ister az olsun ister çok olsun kir üretmektedir Kir kulak kanalını tıkadığı zaman ses kulak zarına güçlükle iletilir.

Kulak Temizliği Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Bütün insanların kulakları ister az olsun ister çok olsun kir üretmektedir Kir kulak kanalını tıkadığı zaman ses kulak zarına güçlükle iletilir. Bu hususta hastalarda kulak tıkanıklığı, işitme azlığı, kaşıntı daha nadiren kulak ağrısı meydsana gelebilir.

KULAK TEMİZLİĞİ NASIL OLMALI?

Kulağın dış kısmını havlu veya peçetelerle silerek temizlemek mümkündür. Kulak pamuğu gibi cisimler kullanmak yanlış bir temizleme yöntemidir. Kimi zaman çok sık kir üretimi ve kulak tembelliğine bağlı kirin atılamaması olabilir. Cilt yapısına bağlı olarak bu durum çok daha fazla ortaya çıkabilir. Bu durumda 2-6 ay aralıklarla kulak kirinin temizlenmesi gerekir. Bazı sakıncalarından dolayı kulak yıkama artık yok. Genellikle kullanılan yöntem vakum cihazlarıyla yapılan temizlemedir. Mikroskop veya otoskop yardımıyla yapılır. Ağrılı bir işlem değildir.

Vakumla yapılan işlemlerde kullanılan yönteme bağlı kir birikmesi tekrar ortaya çıkmaz. Ancak kulakta bir sefer kir birikimi olduğunda temizleme yönteminden bağımsız olarak kir birikmeleri ilerleyen dönemlerde tekrarlanmalıdır.

Hiçbir ilaç kir üretiminin önüne geçemez. Üretilen salgılar vücut için gerekli fizyolojik akıntılardır. Bazı damlalar kir birikimi oluştuktan sonra kirlerin rahat çıkarılması maksatlı önerilebilir.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

EN ÇOK OKUNANLAR