Kulak Çınlamasının Arkasındaki En Büyük Tehlike

her insanın zaman zaman kulaklarının çınlaması normaldir. Ancak kulaklarınız fazlaca çınlıyorsa ani işitme kaybına kadar birçok probleminiz olabilir.

Kulak Çınlamasının Arkasındaki En Büyük Tehlike

Bir sabah kalktınız ve kulağınızın birinde tıkanma olduğunu hissettiniz. İlk başta fazla üzerinde durmadınız. Ama sonra telefondan gelen sesi de duyamadığınızı fark ettiniz. Bu tablo, vakit kaybetmeden hekime başvurulmasını gerektiren ani işitme kaybının en önemli belirtisini gösteriyor. Viral enfeksiyonlardan, tütün kullanımına kadar birçok faktör ani işitme kaybının gelişmesinde rol oynayabiliyor.  Kulak, Burun, Boğaz Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Ali Titiz, neden ne olursa olsun işitme kaybı ortaya çıktıktan sonra üç gün içinde hekime başvurmanın işitme kaybının kalıcı hale düşmemesi için çok önemli olduğunu ifade ediyor.

Öncesinde herhangi bir problem olmadan, 72 saat içinde gelişen, işitme testinde birbirini takip eden üç frekansta en az 30 dB 'den fazla kayıp görülen ve işitme siniriyle iç kulak dokusu üzerinde hasar oluşması, ani işitme kaybı olarak tanımlanıyor. Genellikle tek kulak etkilenirken, nadiren iki taraflı da yaşanabiliyor. Hem erkek, hem de kadınların ortak sorunu olan ani işitme kaybı 30–60 yaş arası erişkinlerde daha çok meydana geliyor.

Hastalığın oluşum sebeplerinin kesin olarak bilinmediğini söyleyen Kulak, Burun, Boğaz Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Ali Titiz, "Bununla birlikte, viral enfeksiyonlar, damarsal hastalıklar, bağışıklık sistemi ile ilgili sorunlar, basınç değişikliği ve travma gibi bir çok değişik faktörün sorunun ortaya çıkmasında etkili olduğu düşünülüyor” diyor. Bu nedenle hastaların çok az bir kısmında belirgin bir etken saptanıyor. Geri kalanlar nedeni belli olmayan (idiyopatik) ani işitme kaybı olarak kabul ediliyor.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

EN ÇOK OKUNANLAR