Katarktın önüne geçebilmek ve erken tedavi yöntemlerinden faydalanmak için mutlaka göz taramasından geçilmesi gerektiğini belirten uzmanlar özellikle uzmanlar, ilerleyen yaşlarda gözlemlenen kataraktın vatandaşların yaşamlarında oluşturabileceği olumsuz etkiler ve kapsamlı bir göz muayenesinin önemi konularında uyarılarda bulunuyorlar.

Doğuştan gelen özellikler hariç herhangi bir göz rahatsızlığında genel bir göz taramasının yapılmadı büyük önem taşıyor. Hastalıkların belirtisi olarak her zamanki görüş kalitesinin düşmesi, bulanık görme ve gözlerde ağrı hissetme gibi durumlarda erken tedavi yöntemlerinin hemen belirlenmesi gerekiyor.
Katarakt için göz bebeklerinin büyümesini sağlayan sıvı yardımıyla yapılacak muayenelerde, kataraktın tespit edilmesi mümkün oluyor. Katarak hastalığının erken teşhis edilmesiyle takılan bir gözlükle bile bu hastalığın önüne geçebilmeniz mümkündür. Bunun dışında ilerleyen katarakt durumlarında da göz içerisindeki lensin uygun bir ameliyatla göz içinden alınması gerekmektedir. Bu operasyonlar gelişen teknolojiyle birlikte 20 dakika içerisnde yapılarak sonucunda hastalığın olumlu bir şekilde ilerlemesini sağlamaktadır. Hastalar operasyon sonrasında günlük hayatlarına devam edebilmekle birlikte göz ve çevresinde hasara yol açacak herhangi bir iz bırakılmamaktadır.