Kreatinin nedir kaç olmalı, kreatinin yüksekliği nasıl düşürülür, kreatin ve kreatinin nedir, kreatinin yüksekliğinde neler yenmeli detaylar haberimizde...

KREATİN VE KREATİNİN NEDİR?

Kreatinin, kasların düzenli olarak ürettiği atıktır ve kaslardaki enerjinin sağlanmasına yardımcı olan kreatin maddesi tarafından oluşturulur.

Kreatinin testi kan ve idrardaki kreatinin miktarını ölçer. Kreatini testi, böbreklerin iyi çalışıp çalışmadığını gösterir. Böbreklerde bir problem varsa idrardaki kreatinin miktarı azalırken, kandaki kreatinin seviyesi yükselir.

KREATİNİN NEDİR, KAÇ OLMALI

Erkekler kas oranı daha fazla olduğu için kadınlara oranla kreatinin değerleri daha yüksektir. Aynı zamanda, yetişkinlerin kreatinin normal değerleri çocuklardan daha yüksektir.

Erkek: 0.6-1.2 mg/dL,

Kadın: 0.5-1.1 mg/dL,

Çocuk: 0.3-0.7 mg/dL,

Bebek: 0.2-1.2 miligram/desilitre,

Ergen: 0.5-1.0 miligram/desilitre,

Tek Böbrekli İnsan: 1.8-1.9 miligram/desilitre olması gerekir.

KREATİNİN YÜKSEKLİĞİ NASIL DÜŞÜRÜLÜR? KREATİNİN YÜKSEKLİĞİNDE NELER YENMELİ

Test sonuçlarında kreatinin değeri olduğundan yüksek çıktıysa üroloji doktoruna görünmelisiniz. Doktor test sonuçlarına göre gerekli tedaviyi uygulayacaktır.

Kreatinin yüksekliğinde papatya, ısırgan otu, karahindiba kökü, tarçın gibi bitkileri doktorunuza tanışarak bitki çayı şeklinde tüketebilirsiniz.

Son Dakika Sağlık Haberleri için aşağı doğru kaydırın.