Kovid-19’dan Sonra Antikor Seviyesi Düşüyor

İngiltere'de yapılan bir araştırma, yeni tip koronavirüse (Kovid-19) yakalanan kişilerin antikor seviyelerinin enfeksiyondan sonra ‘hızla düştüğünü’ ortaya koydu.

Kovid-19’dan Sonra Antikor Seviyesi Düşüyor

Kovid-19’dan Sonra Antikor Seviyesi Düşüyor

İngiltere’nin başkenti Londra'da Imperial College tarafından yapılan araştırma, Haziran-Eylül aylarında virüse yakalanan kişilerde antikor düzeyinin yüzde 26 azaldığını ortaya koydu.

İngiltere'de REACT-2 ismi verilen çalışma kapsamında 350 binden fazla kişiye antikor testi yapıldı.

Haziran ayının sonlarında ve Temmuz ayının başında her 1000 kişiden yaklaşık 60'ında, saptanabilir antikorlar tespit edildi.

Eylül ayında yapılan testlerde ise bu sayı 44'e düştü.

65 yaş ve üzeri ve asemptomatik kişilerin, antikor düzeylerinde çok daha fazla düşüşler görüldüğü gözlemlendi.

Araştırmacılar, antikor düzeyleri yüksek sağlık çalışanlarının sayısının fazla olması, bu kişilerin çok sık virüse yakalanmasıyla bağlantılı olabileceğini belirtiyor.

Antikorlar, bağışıklık sistemi için oldukça önemli bir parçayı oluşturuyor ve virüslerin insan hücrelerine girmesini engelliyor.

BBC Sağlık ve Bilim Muhabiri James Gallagher, araştırmacıların Kovid-19’a karşı bağışıklığın azalmış göründüğünü ve birkaç kez virüse yakalanma riski olduğunu söylediklerini belirtti.

Araştırma heyetinden Profesör Graham Cooke, ‘Büyük resime bakıldığında, ilk dalganın ardından, ülkenin büyük çoğunluğunun koruyucu bağışıklık konusunda kanıtı yoktu. Aşıya ihtiyaç hala çok fazla. Veriler bunu değiştirmiyor’ ifadelerini kullandı.

İngiltere'de Temmuz ayında yapılan bir araştırmada da, Kovid-19’a yakalanıp iyileşenlerin birkaç ay içerisinde bağışıklığını yitirebileceği ve gripte olduğu gibi her yıl yeniden hastalanabileceği ortaya çıkmıştı.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR