Kovid-19 Tedavisinde Yerli 'Solunum Cihazı' Kullanıma Hazır

Koronavirüs tedavisinde kritik öneme sahip olan solunum cihazları, yaşamsal fonksiyonları destekleyen en önemli cihazlardır. Salgınla mücadele kapsamında yüzde 100 yerli olan ‘solunum cihazı’ Kırıkkale Yüksek İhtisas Hastanesi’nde kullanılmaya başlandı.

Kovid-19 Tedavisinde Yerli 'Solunum Cihazı' Kullanıma Hazır

Kovid-19 Tedavisinde Yerli 'Solunum Cihazı' Kullanıma Hazır

Kırıkkale Yüksek İhtisas Hastanesi tarafından yapılan açıklamada, ‘T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı koordinasyonunda, T.C. Sağlık Bakanlığının işbirliğiyle üretilen 10 adet yüzde 100 yerli ventilatör (solunum cihazı) hastanemiz bünyesinde hizmet veren Yoğun Bakım Ünitelerinde kullanılmaya başlandı. Korona virüs (Covid-19) salgını ile mücadelede kullanılan en önemli tıbbî cihazlardan olan yoğun bakım mekanik ventilatör cihazları, yaşamsal fonksiyonları destekleyen en önemli cihazlardandır. Hastanın nefes alıp vermesine destek olarak kullanılan cihazlar, bu işlevin yerine getirilemediği durumda solunum işlevini devralabiliyor’ ifadelerine yer verildi.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Başhekim Op. Dr. Yusuf Albayrak, yenilenen tıbbi cihazlarla verilen hizmetin kalite ve çeşitliliğinin arttığını belirterek tüm hastalara acil şifalar diledi.

VENTİLATÖR NEDİR?

Solunum olarak da adlandırılan ventilatör, nefes alabilen havayı akciğerlerin içerisine ve dışarısına taşımayı sağlayarak, fiziksel olarak nefes alamayan ya da yetersiz nefes alan hastalara nefes vermek için mekanik ventilasyon sağlayan bir makinedir.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR