Kovid-19 Sebebiyle Bozulan Psikolojiye ‘Eşek Terapisi’

Tüm dünyada, neredeyse bir senedir etkisini sürdüren yeni tip koronavirüs, kişilerin psikolojisini de olumsuz etkiliyor. Kovid-19’dan etkilenen sağlık çalışanları için ise eşek terapisi uygulanmaya başlandı.

Kovid-19 Sebebiyle Bozulan Psikolojiye ‘Eşek Terapisi’

Kovid-19 Sebebiyle Bozulan Psikolojiye ‘Eşek Terapisi’

Kovid-19 tüm hızıyla devam ederken, kişilerin salgın nedeniyle psikolojisi olumsuz etkilenebilmekte. Özellikle sağlık çalışanlarının fiziksel ve psikolojik anlamda salgından etkilendiği biliniyor. İspanya’da ise sağlık çalışanları için ‘Doktor Eşek’ ismi verilen proje hayata geçirildi.

İspanya’da başlatılan bu proje, yeni tip koronavirüs salgınının zorlu şartlarından etkilenen ve psikolojik sıkıntı çeken sağlık görevlileri için ücretsiz eşek terapisi seansları başlatıldı. Bu proje geçtiğimiz haziran ayında hayata geçirilerek, alzheimer olanlar ve problemleri olan çocuklar için de uygulanmaya başladı. İspanya’nın Endülüs bölgesinde uygulanmaya başlanan, Donana Ulusal Parkı’ndaki El Burrito Feliz derneğinin projesi kapsamında 23 eşek bulunmakta.

Terapilerde hayvan desteği, stres, anksiyete ve depresyon gibi problemlere yardımcı olmayı sağlıyor. Bu tür hayvan terapilerinde daha çok atlar tercih edilse de, uzmanlar eşeklerin de nazik doğaları ve kişisel alana saygılı davranışları göz önünde tutulduğunda, zihinsel anlamda da, duygusal anlamda da olumlu etkiler sergilediğini aktarıyor.

Salgının başladığı dönemde, Madrid’de bir hastanede aylarca çalışmış olan 25 yaşındaki Morales, ‘Hasta sayısı giderek artıyor. Meslektaşlar arasında gerilim de artıyor, bu yüzden burada bu eşeklerle birlikte olmak gerçekten bize yardımcı oluyor’ ifadelerini kullanarak, terapinin olumlu etki ettiğini belirtti. 

İspanya’da Kovid-19 nedeniyle en az 33 bin 400 kişi can verirken, 900 binden fazla kişi ise virüs ile enfekte oldu.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR