Kovid-19 Salgını Depresyonu Tetikledi

Depresyon ve kaygı bozukluklarının kişileri gündelik hayatlarında oldukça olumsuz etkilediği biliniyor. Araştırmalar doğrultusunda yeni tip koronavirüs salgınının yaşandığı bu süreçte depresyon ve kaygı bozukluğunun üç kat arttığı tespit edildi.

Kovid-19 Salgını Depresyonu Tetikledi

Kovid-19 Salgını Depresyonu Tetikledi

Tüm dünyayı etkisi altına alan Kovid-19’un salgını depresyon ve kaygı bozukluklarını da olumsuz etkiledi. Avusturyalı, İngiliz ve Belçikalı uzmanların gerçekleştirdiği araştırmada ciddi düzeylerde kaygı bozukluğu ve depresyon belirtileri bildirenlerin oranının salgından önce yüzde 17 oranındayken, nisan ayından bu zamana yüzde 52 oranına ulaştığı belirtildi. 

Çalışmaya göre, salgın döneminde depresyon ve kaygı bozukluğu en çok gençler, kadınlar, işsizler ve düşük gelirlileri olanlarda ortaya çıktı.

Sheffield Üniversitesi Psikoloji Bölümünden Dr. Jaime Delgadillo, ‘İnsanların akıl sağlığıyla ilgili önemli ve acil bir duruma dikkat çekmek istiyoruz. Akıl sağlığı hizmetlerine geçmişten bu yana yetersiz kaynak sağlandı. Bu çalışma, akıl sağlığına böyle zor bir süreçte çok daha fazla önem verilmesi gerektiğini bir kez daha göstermiş oldu.’ açıklaması yaptı.

İngiltere'de Ulusal İstatistik Ofisi (ONS), yeni tip koronavirüs salgını döneminde ülkede tespit edilen depresyon vakalarıyla ilgili yayınladığı raporda Temmuz 2019'dan İngiltere'de ilk Kovid-19 vakasının görüldüğü mart ayına kadar her 10 yetişkinden sadece birinde depresyon belirtileri tespit edilirken, salgının başladığı zamandan bu zamana her 5 yetişkinden birinde depresyon belirtileri ortaya çıktığı aktarılmıştı.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR