Kovid-19 Dokuz Gün Sonra Bulaşıcılığını Kaybediyor

Yayımlanan bir meta analiz çalışmasının sonuçlarına göre, çalışmaya katılan hiçbir araştırmada hastalığın dokuzuncu gününden sonra canlı Kovid-19 (SARS-CoV-2) görülmedi.

Kovid-19 Dokuz Gün Sonra Bulaşıcılığını Kaybediyor

Kovid-19 Dokuz Gün Sonra Bulaşıcılığını Kaybediyor

Vücudun çeşitli sıvılarında SARS-CoV-2’nin viral yük dinamiklerini, viral RNA atılım süresini ve canlı virüs atılımını tanımlamayı ve SARS-CoV-2 , SARS-CoV ve MERS-CoV’un viral dinamiklerini karşılaştırma amacına sahip olan çalışmaya, SARS-CoV-2 ile ilgili 79 çalışma (5340 kişi), SARS-CoV ile ilgili sekiz çalışma (1858 kişi) ve MERS-CoV ile ilgili 11 çalışma (799 kişi) katıldı.

SARS-CoV-2’de ortalama RNA atılımı süresinin üst solunum yolunda 17 gün, alt solunum yolunda 14.6 gün, dışkıda 17.2 gün ve serum örneklerinde 16.6 gün kaldığı tespit edildi. Ortalama SARS-CoV-2 atılım süresinin yaş ile pozitif ilişkili olduğu ortaya konuldu.

Solunum yolu ve dışkı örneklerinde yeni tip koronavirüsün RNA atılımı uzun sürse dahi meta analize dahil edilen hiçbir çalışmada hastalığın dokuzuncu gününden sonra virüse canlı olarak rastlanmadı. SARS-CoV-2 viral yükünün hastalığın ilk haftasında zirve yaptığı belirtildi.

Araştırmacılar, olguların erken tespiti ve izolasyonunun haricinde, hastalık spektrumu ve bulaşıcılık süresi hakkında toplumun bilinçlendirilmesinin SARS-CoV-2’nin etkili bir şekilde kontrol altına alınmasında oldukça önemli düşünülmekte.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR