Kovid-19 Aşısının İkinci Dozu Uygulandı

Türkiye’de ilk Kovid-19 aşısı Hacettepe Üniversitesi'nde 14 gün önce gönüllülere yapıldı. Prof. Dr. Murat Akova, 30 gönüllünün aşılandığını belirterek bunlardan üçüne ikinci aşının yapıldığını belirtti.

Kovid-19 Aşısının İkinci Dozu Uygulandı

Kovid-19 Aşısının İkinci Dozu Uygulandı

Türkiye'de Hacettepe Üniversitesi'nde 16 Eylül'de ilk gönüllü Kovid-19 aşılama uygulamasının üzerinden 14 gün geçti. Bunun üzerine aşının ikinci dozu uygulandı.

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Murat Akova ve Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Başkanı ve Aşı Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Serhat Ünal, Çin'de geliştirilen koronavirüs aşısının ilk gönüllü uygulamasında gelinen sürece ilişkin önemli bilgiler paylaştı.

‘20 MERKEZE ULAŞACAK’

Prof.Dr. Ünal, Türkiye'de 25 merkezde gönüllü uygulamaların gerçekleştirileceğini söyleyerek, ‘Bundan 14 gün önce Hacettepe'de ilk gönüllüler alınmaya başladı. İstanbul'da, İzmir'de, Diyarbakır'da, Gaziantep'te, Malatya'da bugüne kadar 14 merkez aktif olarak gönüllü almaya başladı. Bu hafta içerisinde 20 merkeze ulaşacak. Önümüzdeki hafta içerisinde de tüm merkezlerin açılmasını bekliyoruz’ ifadelerini kullandı.

'TÜRKİYE'DE DE ÖNEMLİ BİR YAN ETKİSİ YOK'

Bugüne kadar Türkiye genelinde yapılan aşılama çalışmalarında önemli bir yan etki oluşan hastanın olmadığını belirten Prof. Dr. Ünal, ‘Aşının güvenliği ön planda. Bunu yakından takip ediyoruz. Aşının etkili olup olmadığını önümüzdeki 2,5-3 aylık dönemde, toplumda bu kişilere hastalık bulaşıp bulaşmadığına bakacağız. Bir de kanlarında bu virüse karşı antikor oluşup oluşmadığını test edeceğiz. İkinci önemli iş yan etkilerini takip etmek. Aşının yapıldığı yerde şişlik, kızarıklık gibi hafif yan etkileri olabilir. Bunun dışında başka bir şey olup olmayacağını yakından takip ediyoruz. Ama bir iyi şey söyleyeyim; bu aşı 50 bin civarı Çin'de ve kalan 11-12 bini de başka ülkelerde olmak üzere 60 bini aşkın kişiye şu güne kadar yapıldı ve önemli bir yan etki bildirilmedi. Türkiye'de de önemli bir yan etki yok’ diye konuştu.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

EN ÇOK OKUNANLAR