Kovid-19 Aşısının Fiyatı Belli Oldu

Tüm dünyayı etkisi altına alan yeni tip koronavirüs salgınına karşı geliştirilen aşının fiyatı belli oldu.

Kovid-19 Aşısının Fiyatı Belli Oldu

Kovid-19 Aşısının Fiyatı Belli Oldu

Avrupa Parlamentosu’nda koronavirüs salgını ve aşı geliştirme çalışmalarına dair konuşan Avrupa İlaç Endüstrileri ve Aşı Dernekleri Birliği Başkanı Sue Middleton, Sanofi ve Corvac firmalarıyla yapılan anlaşmada AB ülkelerinin ilk etapta 200 milyon doz aşı satın alacağını, bu aşıların ise 15 euroyu geçmeyecek bir fiyatta olacağını söyledi.

Middleton'ın açıklamalarının Sanofi ve Corvac laboratuvarlarının yapılan sözleşmeler doğrultusunda parlamentoda savunma yapmasıyla aynı zamana denk gelmesi de dikkatlerden kaçmadı.

AB ülkeleri söz konusu iki firmayla koronavirüs aşısı hakkında 6 farklı anlaşmaya imza atmıştı. Fakat bu anlaşmalarda aşıların ticari değeri ve üretim miktarı hakkında herhangi bir tanımlamaya yer verilmemişti.

Sue Middleton, ilerleyen dönemlerde sözleşmedeki eksikliklerden dolayı aşı firmalarıyla rekabet açısından sorunlar çıkabileceğini, fakat tüm bu süreç tamamlanıncaya dek konuyla alakalı kamuoyuna bilgi vermenin doğru olmayacağını belirtti.

ZENGİN ÜLKELER ŞİMDİDEN SATIN ALDI

AB ülkeleri Avrupa Komisyonu aracılığıyla İsveç-İngiliz ortaklığı olan AstraZeneca ve Fransız-İngiliz ortaklığındaki Sanofi GSK ile koronavirüs aşısı için iki ön satın alma sözleşmesi imzalamıştı. Komisyon, laboratuvar başına 300 milyon doz aşı konusunda anlaştığını bildirmişti.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

EN ÇOK OKUNANLAR